Joško Stella, Vesna Friedl, Alijana Vukšić, Anita Aranza
Izvor: HGK

Više od 200 iznajmljivača na trećemu regionalnom Forumu obiteljskog smještaja Splitsko-dalmatinske županije

Objavljeno: 17. 02. 2017. , Ažurirano: 21. 02. 2017.

Treći regionalni Forum obiteljskog smještaja (FOS) Splitsko-dalmatinske županije, koji se 17. veljače održao u sklopu sajma Adriatic Gastro Show u Spaladium Areni, okupio je više od dvjesto županijskih iznajmljivača smještaja u domaćinstvima.

''Obiteljski smještaj u državi čini 50% ukupnih smještajnih kapaciteta, a u Splitsko-dalmatinskoj županiji taj se udio penje na čak 70%. U samome Splitu povećanje broja postelja u obiteljskom smještaju iznosilo je u 2015. u odnosu na prethodnu godinu više od 20%. Ukratko, obiteljski je smještaj hrvatski brand kojega treba unaprjeđivati i promicati. Stoga je ideja vodilja Hrvatskoj gospodarskoj komori pri pokretanju i organiziranju ovih foruma upravo i bila okupiti i konstantno educirati i informirati pružatelje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu te ih umrežiti s hrvatskim proizvođačima i dobavljačima proizvoda i usluga za obiteljski smještaj'', rekla je u svom obraćanju, u ime organizatora, direktorica ŽK Split, Vesna Friedl.

''Kako bi nas tržište prepoznalo kao kvalitetnu destinaciju, važno je unaprijediti kvalitetu obiteljskog smještaja kao jednog od najznačajnijih čimbenika turističkog proizvoda te ga potaknuti i usmjeriti prema novim tržišnim trendovima'', naglasio je direktor Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije Joško Stella, navodeći da obiteljski smještaj na području naše županije čini 27% ukupnoga obiteljskog smještaja u Hrvatskoj.

ST_FOS_treci_publika_800x533.jpg

Publika Foruma; Izvor: HGK

Alijana Vukšić, direktorica Turističke zajednice grada Splita, rekla je da je prošle godine u Splitu ostvareno 26% više dolazaka i 34% više noćenja, od čega su 55% noćenja ostvarili objekti u domaćinstvu, zbog čega provode niz edukacija za privatne iznajmljivače, pružaju im potporu putem ureda za iznajmljivače te rade na osmišljavanju novih proizvoda s ciljem produljenja sezone.

U Hrvatskoj više od 80.000 domaćinstava iznajmljuje više od pola milijuna kreveta, što čini više od 50% ukupnog broja postelja. Hrvatski obiteljski smještaj ostvaruje više od trećine ukupnog broja noćenja, no što je još značajnije, ovaj vid mikro poduzetništva ostvaruje prihod od gotovo dvije milijarde eura godišnje, a procjenjuje se da pridonosi i sa stotinom milijuna eura investicija godišnje, stoga je izuzetno važan za hrvatski turizam i gospodarstvo.

Hrvatska gospodarska komora to je prepoznala te još prije tri godine pokrenula forume obiteljskog smještaja (i nacionalni i regionalne) kao mjesta okupljanja pružatelja ugostiteljskih usluga u domaćinstvu, a dvije godine prije toga i njihovo udruživanje u Zajednicu obiteljskog smještaja pri HGK, radi zastupanja interesa iznajmljivača. Od lanjskog Foruma u Splitu osnovana je pri ŽK Split i sekcija Zajednice za područje Splitsko-dalmatinske županije.

ST_FOS_treci_publika1_800x533.jpg

Više od 200 iznajmljivača okupilo se na edukativnom forumu; Izvor: HGK

Predsjednica sekcije Zajednice obiteljskog smještaja pri ŽK Split Martina Nimac Kalcina istaknula je upravo važnost udruživanja, umrežavanja i dijeljenja iskustava među iznajmljivačima te navela da rade na brandiranju izvorno hrvatskog domaćinstva.

Forum je edukativnoga karaktera te su na njemu održana predavanja korisna za poslovanje obiteljskih iznajmljivača, s nizom tema poput: trendova u obiteljskom smještaju, zakonodavne regulative, financiranja privatnih iznajmljivača, digitalnog marketinga, inspekcijskog nadzora, zaštite i sigurnosti imovine i osoba te brojnih drugih. Predavači su bili stručnjaci iz javnih institucija, ali i iz realnog sektora, a novost ovogodišnjeg foruma jest Tinel za domaćine (tinel - dnevni boravak) u kojem su se održavali B2B susreti iznajmljivača i odabranih domaćih izlagača koji su predstavili domaće proizvode i usluge za obiteljski smještaj.

Forum je organizirala HGK - Županijska komora Split, uz potporu turističkih zajednica grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije.