Članovi Grupacije vinogradarstva i voćarstva HGK - ŽK Virovitica
Izvor: HGK - ŽK Virovitica

Članovi Grupacije vinogradarstva i voćarstva HGK – Županijske komore Virovitica potvrdili sudjelovanje na 23. Viroexpu u Virovitici

Objavljeno: 16. 01. 2018. , Ažurirano: 29. 01. 2018.

U HGK – Županijskoj komori Virovitica, 26. siječnja, pod predsjedanjem voditelja Grupacije i voditelja PJ Vinogradarstvo i voćarstvo u PP Orahovica Josipa Tokića, održana je 23. sjednica Grupacije vinogradarstva i voćarstva HGK – Županijske komore Virovitica, na kojoj se raspravljalo o aktualnom stanju u vinogradarstvu i voćarstva na području Virovitičko-podravske županije.

Članovi Grupacije su istaknuli da je 2017. godina bila jedna od najboljih vinogradarskih godina. Suho vrijeme pogodovalo je kvaliteti grožđa, a prinosi su bili zadovoljavajući.

Izuzetno je važno da su, prema ocjenama Zavoda za vinarstvo, već u siječnju vina iz 2017. godine ocijenjena vrhunskim, što je jedan od pokazatelja da je 2017. bila jako dobra vinogradarska godina.

Mnogi su vinogradari s područja Virovitičko-podravske županije koristili i sredstva fondova Europske unije, tzv. vinsku omotnicu i započeli s restrukturiranjem vinograda te na taj način osigurali kvalitetu i znatno veću učinkovitost proizvodnje grožđa.

Istaknut je i problem pojave žutice vinove loze, virusnog oboljenja čiji je uzročnik američki cvrčak. Uz pravovremenu i pravilnu primjenu zaštitnih sredstava i uklanjanja zaraženih trsova, bolest se može spriječiti te se apelira na vinogradare da prate prisutnost američkog cvrčka postavljanjem žutih ljepljivih ploča i obavezno suzbijaju američkog cvrčka dopuštenim insekticidima.
Velik su problem i zapušteni vinogradi, koje treba krčiti, te korovi u vinogradima i u blizini vinograda, kojima se američki cvrčak hrani.

20180126_132704.jpgJosip Tokić, voditelj Grupacije vinogradarstva i voćarstva HGK – ŽK Virovitica; Izvor: HGK – ŽK Virovitica

Donesena je i odluka o već tradicionalnom sudjelovanju i načinu predstavljanja članova Grupacije na 23. Viroexpu, Međunarodnom sajmu gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede, u Virovitici 23. – 25. veljače te o mogućnostima sudjelovanja na ostalim promotivnim manifestacijama u zemlji i inozemstvu, posredstvom i u organizaciji HGK – Županijske komore Virovitica. Sva ta izlaganja osiguravaju veći plasman i izvoz vina.

Stručno putovanje realizirat će se, tradicionalno, jednom godišnje radi razmjene iskustava i upoznavanja sa saznanjima ostalih značajnih vinogradara i vinara, ovisno o interesima članica i prema mogućnostima, u jednu od zemalja koje imaju suvremeni pristup u vinogradarstvu i vinarstvu.

Članovi Grupacije pohvalili su suradnju s HGK – Županijskom komorom Virovitica te Središnjicom HGK u Zagrebu promicanjem na sajmovima u zemlji i inozemstvu, sudjelovanjem u izradi zakonskih propisa, održavanjem edukacija i ostalim aktivnostima.

Sjednici su prisustvovali najveći proizvođači vina, koji godišnje proizvedu više od 8700 hl vina prepoznatljive kvalitete te predstavnici Udruga vinogradara i voćara s područja Virovitičko-podravske županije.