Izvor: ICV

Održani 19. Dani polja duhana u Virovitici

Objavljeno: 06. 09. 2018. , Ažurirano: 18. 09. 2018.

U organizaciji i poslovnom prostoru Hrvatskih duhana, u Virovitici su 14. rujna održani tradicionalni 19. Dani polja duhana.

Kao najveći otkupljivač duhana u Hrvatskoj već 60 godina, Hrvatski duhani surađuju s proizvođačima duhana, a suradnja se danas uspješno nastavlja prema najvišim standardima British American Tobacco grupe.

U uvodnom dijelu manifestacije nazočnima su se obratili glavni direktor Adria regije BAT-a Antal Bekefi, direktor Hrvatskih duhana Zlatko Pleša, zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Marijo Klement, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin i prof. Marko Ivanković iz Federalno agromediteranskog zavoda iz Mostara.

DSC01968.jpg
Sudionici na Danima polja duhana; Izvor: HGK

Svi govornici istaknuli su velike potencijale u proizvodnji duhana, a stabilna budućnost te proizvodnje postiže se investiranjem u različite projekte kojima se povećava prinos i kvaliteta duhana, kao i osiguranim plasmanom proizvodnje.

Zlatko Pleša naglasio je da su Hrvatski duhani prošle godine otkupili duhan u vrijednosti od 95 milijuna kuna, a da i u 2018. godini očekuju dobre rezultate i nastavak trenda rasta kvalitete duhana, a samim time i vrijednost otkupa.
U Hrvatskim duhanima nastavit će investirati u različite projekte podizanja kvalitete duhana, a pokrenut će i dodatne programe održivosti, odgovorne proizvodnje i zaštite okoliša.

Antal Bekefi je rekao kako tvrtka razmišlja dugoročno i strateški je usmjerena na održivost proizvodnje te da im je namjera dodatno potaknuti i educirati sve kooperante o važnosti ulaganja u održivost proizvodnje.

Marko Ivanković nazočnima je predstavio iskustva i specifičnosti proizvodnje duhana u BiH koja je nekada bila snažna proizvođačka zemlja.

Na polju duhana obitelji Martinušić u Turnašici predstavljene su i brojne inicijative Hrvatskih duhana pokrenute ove godine – od nabave mehaničkog berača, ispitivanja i obogaćivanja tla, podizanja standarda zaštite na radu i mnogih drugih koje su dokaz kontinuiranog ulaganja u proizvodnju ove iznimno važne poljoprivredne kulture.

DSC01980.jpg
Razgledavanje duhana obitelji Martinušić iz Turnašice; Izvor: HGK.

Proizvođači duhana najviše su pozornosti posvetili beraču duhana obitelji Martinušić. Ova je obitelj nedavno postala prvi proizvođač u okviru OPG-a koji je duhan na području Virovitičko-podravske županije počeo brati – strojem.

Danima polja, osim proizvođača duhana sa sirovinskog područja Hrvatskih duhana iz Podravine i Slavonije, prisustvovali i predstavnici znanstvenih i stručnih ustanova te institucija, među kojima su bili i predstavnici HGK – Županijske komore Virovitica.