Održana 15. sjednica Gospodarskog vijeća HGK – ŽK Vukovar


Objavljeno: 21. 06. 2018. , Ažurirano: 28. 06. 2018.


Petanesta sjednica Gospodarskog vijeća HGK – Županijske komore Vukovar održana je 28. lipnja.

Nakon pozdravnih riječi predsjednice HGK – ŽK Vukovar Vinke Ivanković na samom početku sjednice, ona i Ivan Marijanović, direktor Županijske komore Vukovar, predstavili su rezultate poslovanja gospodarstva Vukovarsko-srijemske županije u 2017. godini.

Pokazatelj BDP-a po stanovniku po županijama upućuje na veliku razliku u razini razvijenosti pojedinih županija. Najrazvijeniji je Grad Zagreb, koji ima oko 3,2 puta veći BDP po stanovniku od najnerazvijenije Virovitičko-podravske županije, a zabrinjavajući je i značajan depopulacijski trend i projekcije po kojima će slavonske županije izgubiti više od 270.000 stanovnika do 2051. godine, što je veličina jedne županije.

Broj poduzetnika na području Vukovarsko-srijemske županije u 2017. godini je 7,5 posto veći u odnosu na 2016., a ukupni su prihodi 38 posto veći. Tvrtke Vukovarsko-srijemske županije zapošljavale su 17.712 djelatnika, što je 1,6 posto više u odnosu na 2016., a prosječna je plaća po zaposlenom iznosila 4.035 kn i bila je 6,7 posto veća nego u 2016. godini. U strukturi gospodarstva u ukupnom prihodu dominira djelatnost opskrbe plinom sa 46,3 posto ukupnih prihoda ostvarenih na području županije, a slijede je trgovina sa 17,9 posto ukupnih prihoda, prerađivačka industrija sa 17,3 posto, poljoprivreda sa 7,6 posto i građevinarstvo sa 4,7 posto ukupnih prihoda ostvarenih na području Županije. U 2017. godini samo prerađivačka industrija, ugostiteljstvo i djelatnosti zabave i umjetnosti ostvarili su ukupno gubitak u poslovanju. Investicije su tijekom 2017. godine bile na razini od 378 milijuna kuna, što je povećanje od 13,24 posto u odnosu na 2016. godinu. Najviše je investicija ostvareno u ovim djelatnostima: opskrba vodom, uklanjanje otpadnih voda 40,36 posto, prerađivačka industrija 37,79 posto, s rastom od više od 200 posto u odnosu na investicije u 2016. godini, poljoprivreda, ribarstvo i šumarstvo 8,53 posto i građevinarstvo 7,09 posto. Prema dostupnim podacima na dan 31. 12. 2017., blokirano je 146 poduzetnika s područja Vukovarsko-srijemske županije, i to za iznos od 95 milijuna kuna, od čega je 13,3 milijuna kuna za dugove prema državi i jedinicama lokalne i područne samouprave, a od 30. lipnja 2017. do 31. prosinca 2017. godine broj insolventnih osoba smanjen je za 8,18 posto, dok su obveze smanjene za 3,46 posto.

15gv-Vukovar2.jpg

Više o natječajima Certifikacijom proizvoda do tržišta i Znakovi kvalitete govorila je Barbara Didović iz Županijske komore Vukovar.

Trenutno je otvoren natječaj Certifikacijom proizvoda do tržišta. Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva odnose se na certifikaciju proizvoda, odnosno ocjenjivanje sukladnosti proizvoda s određenom normom ili specifikacijom (u skladu s direktivama EU i drugih zemalja i odgovarajućim normama na koje se pozivaju direktive). Prihvatljive projektne aktivnosti mogu biti sve radnje u okviru postupka ocjenjivanja sukladnosti, što uključuje radnje potvrđivanja (na primjer ispitivanje, pregled, certifikacija, mjerenje ili umjeravanje) te pribavljanje isprava o sukladnosti (na primjer izvještaj o ispitivanju, certifikat, potvrda o sukladnosti, potvrda o pregledu, izjava o svojstvima).

Natječaj Znakovi kvalitete pokrenut je u okviru Prioritetne osi 3 Poslovna konkurentnost, Investicijskog prioriteta 3d Potpora stvaranju kapaciteta MSP-a za uključivanje u proces rasta na regionalnim, nacionalnim i međunarodnim tržištima i inovacijskim procesima, specifičnog cilja 3d1 Poboljšani razvoj i rast malih i srednjih poduzetnika na domaćem i stranim tržištima Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020., financiranog sredstvima ESI fondova. Primjena znakova kvalitete pridonijet će aktivnostima MSP-ova da dokazom kvalitete, sigurnosti i pouzdanosti svojih proizvoda i usluga te povećanjem njihove prepoznatljivosti na tržištu osiguraju preduvjete za povećanje prihoda od prodaje, izvoza i ukupne konkurentnosti. Povećana primjena znakova kvalitete pridonijet će promociji i stvaranju dodane vrijednosti za vrhunske hrvatske proizvode i usluge i stvaranju hrvatskog identiteta na zajedničkom i svjetskom tržištu. Poziv natječaja odnosi se na pribavljanje ovih znakova kvalitete Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore: Hrvatska kvaliteta i Izvorno hrvatsko te Tradicijski obrti i Umjetnički obrti. Natječaj je u najavi.

Mjere aktivne politike zapošljavanja – mogućnosti za poduzetnike predstavili su Dražen Jerković i Mario Keser iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područne službe Vinkovci. Predstavljen je niz mjera aktivne politike zapošljavanja kojima se potiče zapošljavanje, usavršavanje, stručno osposobljavanje za rad, osposobljavanje na radnom mjestu, sezonsko zapošljavanje, očuvanje radnih mjesta kod poslodavaca koji su u poteškoćama te uključivanje u programe javnih radova specifičnih ciljanih skupina. Glavni su ciljevi mjera: zapošljavanje, podizanje razine zapošljivosti, uvažavanje specifičnih potreba osoba u nepovoljnom položaju, a glavne ciljane skupine: nezaposlene osobe, mladi, dugotrajno nezaposlene osobe, osobe starije od 50 godina i osobe s invaliditetom.

Pod točkom razno nazočnima je skrenuta pozornost na projekt HGK Digitalna komora, koji će biti detaljno predstavljen na sljedećoj Skupštini HGK, koji članicama nudi niz digitalnih usluga kao potporu u njihovu svakodnevnom poslovanju. Na jednoj od sljedećih sjednica Gospodarskog vijeća Županijske komore Vukovar taj će projekt i sve usluge biti detaljno predstavljene. Nazočni su također izviješteni o nedavnom usvajanju Razvojne strategije Vukovarsko-srijemske županije za razdoblje do 2020. godine.

15GV-Vukovar1.jpg