Održan 14. Dan povrća Koprivničko-križevačke županije

Objavljeno: 04. 07. 2018. , Ažurirano: 11. 07. 2018.

Na koprivničkom Zrinskom trgu 7. srpnja održana je tradicionalna manifestacija posvećena promociji proizvodnje povrća i vrijednosti domaće proizvodnje 14. Dan povrća Koprivničko-križevačke županije.

Svoje su proizvode na promotivno-prodajnoj izložbi predstavila 44 izlagača iz cijele Županije, a poljoprivrednici su imali priliku i za edukaciju na stručnim predavanjima te razmjenu iskustva. Koprivničko-križevačka županija osigurala je besplatan izlagački prostor. Manifestaciju je svečano otvorio zamjenik župana Ratimir Ljubić, zahvalivši izlagačima i posjetiteljima na interesu te svima koji su sudjelovali u organizaciji.

„U ovih 14 godina kontinuiranog održavanja Dana povrća vidljivi su pomaci u poljoprivrednoj proizvodnji na području Županije, i po broju proizvođača i po obujmu proizvodnje. Čestitam svim proizvođačima na trudu i ljubavi koje ulažu u svoj posao, a Županija će ih i dalje nastaviti podržavati poticajnim mjerama i aktivnostima. Zahvaljujem i Gradu Koprivnici koji nam je domaćin te Podravki što je prepoznala našu inicijativu za povezivanje s lokalnim poljoprivrednim proizvođačima čije proizvode sve više uključuje u svoje poslovanje. Pozivam posjetitelje da uživaju u zdravom i kvalitetnom povrću te da svojom kupnjom podrže domaću proizvodnju“, poručio je Ljubić.

Predsjednik Organizacijskog odbora Zdravko Matotan kazao je kako ova manifestacija zasigurno pridonosi povećanju povrtlarske proizvodnje, no kako u tom sektoru još postoji dosta izazova i prostora za daljnji napredak. „Dan povrća kao edukativno-promotivna manifestacija iz godine u godinu okuplja sve veći broj izlagača i sudionika, što nam je iznimno drago. Osim prodajno-promotivne izložbe, nagrađivanja izlagačkih prostora i obilaska OPG-ova, važan dio su i stručna predavanja kojima nastojimo obraditi aktualne teme iz područja povrtlarstva, na kojima eminentni stručnjaci prenose svoja znanja proizvođačima kako bi njihova proizvodnja povrća bila što konkurentnija na otvorenom hrvatskom i europskom tržištu“, kazao je predsjednik Matotan, također zahvalivši svima na suradnji te izlagačima na velikom odazivu.

Okupljenima se obratio i gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić: „Imamo doista vrijedne i marljive ljude koji vole svoju zemlju i dokazali su da znaju na njoj proizvoditi, a na nama svima je da stvaramo uvjete i nove projekte kako bismo poljoprivredi dali mjesto koje zaslužuje.“

Dan povrca 2.JPG

Željkica Oštrkapa-Međurečan i Zdravko Matotan

Izvor: HGK

Osim promotivno-prodajne izložbe, u HGK – Županijskoj komori Koprivnica održana su i stručna predavanja, a teme su bile Kratki opskrbni lanac Koprivničko-križevačke županije koje je održala PORA – Razvojna agencija Podravine i Prigorja, Proizvodnja povrća za preradu održala je Podravka d. d., Najčešća virusna oboljenja paprike u Hrvatskoj održao je Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo te Suvremeni sustavi navodnjavanja i uzgoj hrane u zaštićenim prostorima koje je održao ND project iz Izraela.

Nakon stručnih predavanja krenulo se u obilazak obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Tome Pajske iz Kloštra Podravskog koji se bavi plasteničkom proizvodnjom te Blaža Pandura iz Kozarevca koji se bavi pokusnom proizvodnjom rajčice za preradu.

U organizaciji 14. Dana povrća sudjelovali su Koprivničko-križevačka županija, Grad Koprivnica, Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Koprivnica, Podravka d. d., PORA – Razvojna agencija Podravine i Prigorja, Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba, Hrvatsko agronomsko društvo i županijska Udruga uzgajivača povrća.