Sajam pršuta u sinjskom hotelu Alkar
Izvor: HGK

Pršut s Krka - šampion dvanaestoga Nacionalnog sajma pršuta i suhomesnatih proizvoda u Sinju

Objavljeno: 10. 04. 2017. , Ažurirano: 10. 04. 2017.

U sinjskome hotelu Alkar 8. i 9. travnja održan je 12. Nacionalni sajam pršuta i suhomesnatih proizvoda Sinj 2017. s međunarodnim sudjelovanjem, a okupio je 60-tak izlagača iz Hrvatske te Bosne i Hercegovine.

Na otvaranju sajma u ime Županijske komore Split govorila je direktorica Vesna Friedl, naglasivši da Hrvatska gospodarska komora od samog početka snažno podupire organizaciju sajma i rad Poduzetničkog centra Sinj d. o. o., organizatora sajma. HGK podupire i druge inicijative i projekte koji doprinose promociji i podizanju svijesti o značaju hrvatske prehrambene industrije, kao i promociji znakova kvalitete HGK – Hrvatska kvaliteta i Izvorno hrvatsko. Nazočne je pozvala da se aktivno uključe u sve aktivnosti i projekte koje provodi HGK, posebice u nacionalnu akciju Kupujmo hrvatsko koja će se održati 26. svibnja na splitskoj rivi.

Vesna Friedl, direktorica ŽK Split; Izvor: HGK.

Uz proizvođače pršuta i drugih suhomesnatih proizvoda iz Istre, Hercegovine i Dalmacije, sudjelovali su i proizvođači ribljih proizvoda, maslinova ulja, sira, soparnika te autohtonih suvenira i rukotvorina.

U edukativnom dijelu sajma održane su stručno-znanstvene radionice i predavanja s naglaskom na natječaje Ministarstva poljoprivrede iz Programa ruralnog razvoja, razvojne programe Splitsko-dalmatinske županije i HBOR-a.

Otvaranju sajma prethodilo je ocjenjivanje kvalitete i specifičnosti pršuta na temelju Pravilnika za senzorsko ocjenjivanje pršuta, a provelo ga je stručno povjerenstvo u čijem je radu sudjelovao i predstavnik ŽK Split.

Posljednjega dana sajma dodijeljena su priznanja i nagrade najboljim pršutarima. Šampionom sajma proglašen je krčki nedimljeni pršut proizvođača Mesnice market Žužić s Krka. Titula šampiona kvalitete za dalmatinski pršut pripala je Poljoprivrednoj braniteljskoj zadruzi Svilaja iz Maovica, vicešampion u istoj kategoriji je tvrtka Mataš M.N. d. o. o. Jasenice, a zlatna plaketa za treće mjesto kvalitete dalmatinskog pršuta dodijeljena je tvrtki Delicije Marović d. o. o. Sinj.

Sajam je održan pod Visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske, pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva gospodarstva, Hrvatske gospodarske komore, Splitsko-dalmatinske županije, Grada Sinja, LAG-a Cetinska krajina, Klastera žena poduzetnica Kolo, Hrvatske banke za obnovu i razvitak te turističkih zajednica Splitsko-dalmatinske županije, Grada Splita i Grada Sinja.