Održan treći regionalni Forum obiteljskog smještaja Zadarske županije

Objavljeno: 17. 03. 2017. , Ažurirano: 27. 03. 2017.

Na trećem regionalnom Forumu obiteljskog smještaja Zadarske županije koji se održao 23. ožujka u zadarskom hotelu Kolovare okupilo se više od stotinu pružatelja ugostiteljskih usluga smještaja u domaćinstvu.

I ovu su godinu domaćini u obiteljskom smještaju imali priliku ususret novoj turističkoj sezoni osvježiti svoja znanja o zakonodavnoj regulativi, upoznati se s trendovima u obiteljskom smještaju, bespovratnim sredstvima koja su im na raspolaganju te ostalim proizvodima i uslugama dostupnima za unapređenje njihova poslovanja.

Događaj je u ime organizatora otvorio direktor Županijske komore Zadar Denis Ikić koji je izrazio zadovoljstvo iznimnom posjećenošću ovog i dosadašnjih foruma. Naglasio je kako je od ukupnog turističkog prometa u 2016. godini obiteljski smještaj činio 42 posto, potvrđujući time važnost okupljanja i educiranja ovog važnog turističkog segmenta.

Prisutnima se u ime Zadarske županije obratio pročelnik Upravnog odijela za more i turizam Krešimir Laštro koji je najavio Program kreditiranja privatnih iznajmljivača koji Zadarska županija pokreće radi unaprjeđenja usluge i podizanja kvalitete smještaja u objektima u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu. U sklopu programa subvencionirat će se kamatne stope na kredite vlasnicima obiteljskog smještaja, a Javni poziv bit će objavljen već u travnju ove godine.

Ivica Katić, pročelnik Grada Zadra za gospodarstvo i obrtništvo, govorio je o kapacitetima obiteljskog smještaja koji na području Grada Zadra čine i više od 60 posto ukupnih turističkih smještajnih kapaciteta te pohvalivši organizaciju događaja i zanimljivost programa.

Predsjednik Zajednice obiteljskog turizma pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Nedo Pinezić osvrnuo se na početke organiziranja obiteljskog smještaja pri HGK te na dosadašnja postignuća Zajednice poput ukidanja obveze energetskog certificiranja za vlasnike obiteljskog smještaja, ali i organizacije nacionalnih i regionalnih FOS-ova, naglašujući kako se uspjeh turizma, prije svega, treba mjeriti zadovoljstvom lokalnog stanovništva.

Direktorica Turističke zajednice Zadarske županije Mihaela Kadija održala je prezentaciju projekta označavanja kvalitete (labelling) u obiteljskom smještaju naziva „Welcome“ koji Turistička zajednica Zadarske županije u suradnji sa sustavom lokalnih turističkih zajednica provodi od 2015. godine. Projekt je pokrenut zbog značaja i specifičnosti privatnog smještaja Zadarske županije te činjenice kako se povećanjem kvalitete smještaja u postojećim kapacitetima i podizanjem razine usluga mogu stvoriti preduvjeti za jačanje te produženje glavne sezone.

Ante Galić iz Turističke zajednice grada Zadra predstavio je mobilnu aplikaciju Zadar Travel kojom se veoma lako pronalazi trenutno dostupan privatni smještaj u Zadru i okolici.

Na ovom su edukativnom forumu bile brojne teme korisne za poslovanje obiteljskih iznajmljivača i podizanje kvalitete njihovih usluga kao što su: trendovi u obiteljskom smještaju, zakonodavna regulativa, financiranje privatnih iznajmljivača, mogućnosti suradnje s putničkim agencijama, digitalni marketing, inspekcijski nadzor i brojne druge.

Predavači su bili stručnjaci iz javnih institucija, ali i iz realnog sektora, a za vrijeme trajanja Foruma odabrani su izlagači na info-pultovima predstavili svoje proizvode i usluge specijalizirane za unaprjeđenje obiteljskog smještaja te bili na raspolaganju sudionicima za sva pitanja i mogućnost poslovne suradnje.