Potpredsjednik HGK za turizam, trgovinu i financijske institucije Josip Zaher
Izvor: HGK

Održan sastanak HGK s predstavnicima Mađarske trgovačko-industrijske komore

Objavljeno: 25. 05. 2017. , Ažurirano: 25. 05. 2017.

Izaslanstvo Hrvatske gospodarske komore, na čelu s potpredsjednikom HGK Josipom Zaherom, sastalo se 23. svibnja u Budimpešti s direktoricom Sektora međunarodnih poslova Mađarske trgovačko-industrijske komore (MTIK) Marijom Stark.

"HGK i MTIK iskazali su zajednički interes za organizaciju bilateralnih susreta putem poslovnog foruma ili sličnog događanja u kojem bi sudjelovale mađarske i hrvatske tvrtke raznih profila, prema unaprijed definiranim interesima obiju strana", rekao je potpredsjednik HGK Josip Zaher.

Povod posjetu bilo je predstavljanje projekta Hrvatska tržnica u Budimpešti, koje su organizirali HGK i Ministarstvo turizma, a pridružilo se i Ministarstvo poljoprivrede i radi predstavljanja hrvatskih proizvoda i turističke ponude.

Inače, MTIK je organizirana putem 21 regionalne komore i okuplja gospodarstvenike u 14 strukovnih grupa, a ponajprije je usmjerena na internacionalizaciju poslovanja subjekata tako da godišnje organizira oko 450 skupova, konferencija, izaslanstava i sličnih događanja međunarodnoga karaktera. Uz to je iznimno aktivna u organizaciji edukacija i pripremi poduzetnika za izvozne poslove, a danas je aktualan i važan projekt digitalizacije koji uključuje više od 9.000 poslovnih subjekata. Posebice su važne aktivnosti kojima MTIK pridonosi zaštiti interesa Mađarske u Njemačkoj i Austriji, osobito u domeni pružanja usluga, pri čemu aktivno lobira za liberalizaciju kvota s tim državama kako bi radnici mogli slobodno cirkulirati. Prioritet mađarske Vlade jest realizacija nove Strategije unapređenja vanjske trgovine koja zagovara otvaranje prema istoku (Rusija, Kina) i jugu (afričke zemlje).

Uz potpredsjednika Zahera, u izaslanstvu HGK sudjelovali su glavna tajnica Marina Rožić, direktorica Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo Božica Marković i direktorica Sektora za turizam Leila Krešić-Jurić.