Članovi Grupacije pčelarstva HGK - ŽK Virovitica
Izvor: HGK - ŽK Virovitica

Na 23. Viroexpu u Virovitici zajedničko sudjelovanje članova Grupacije pčelarstva HGK – Županijske komore Virovitica

Objavljeno: 09. 01. 2018. , Ažurirano: 29. 01. 2018.

U HGK – Županijskoj komori Virovitica 16. siječnja, pod predsjedanjem voditelja Grupacije Željka Vrbosa, održana je 28. sjednica Grupacije pčelarstva, na kojoj se raspravljalo o aktualnom stanju u pčelarstvu na području Virovitičko-podravske županije.

20180116_140600.jpg
Željko Vrbos, voditelj Grupacije pčelarstva HGK – ŽK Virovitica; Izvor: HGK – ŽK Virovitica

Na području Virovitičko-podravske županije ima 336 registriranih pčelara i 26.135 pčelinjih zajednica.

Prema podacima DZS-a, u prva tri kvartala 2017. godine uvezeno je 999 tona meda, što iznosi 2,16 milijuna eura, a izvezeno je 311 tona ili 1,2 milijuna eura, što upućuje na činjenicu da uvoz meda i dalje raste.

U uvodnom dijelu, direktor HGK - Županijske komore Virovitica Milan Vanđura je, potičući značaj pčelarstva i pčelarske proizvodnje, te ističući direktne i indirektne efekte pčelarstva u poljoprivrednoj proizvodnji, naglasio potrebu transparentnosti u konzumiranju i korištenju poticajnih mjera Ministarstva poljoprivrede, kao i obveza, koje proističu iz bavljenja pčelarstvom. Osobito je apelirao na moralu, etičnosti i kodeksu svakog pojedinog pčelara, kako bi broj prijavljenih pčelinjih zajednica bio identičan kod poticajnih mjera kod pčelara, kao i broj pčelinjih zajednica za njegove obveze.

Članovi Grupacije pohvalili su ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića i resorno ministarstvo zbog niza vrlo značajnih aktivnosti koje su poduzeli u sektoru pčelarstva s obzirom na izravne i neizravne efekte od pčelarstva.

Apelira se na mjerodavna tijela da prošire listu lijekova za pčele novim lijekovima koji se koriste u zemljama EU.

Radi poticanja svih pčelara na prevenciju i korištenje lijekova za pčele, predlaže se promjena modela nabave lijekova tako da pčelar sam odabere lijek (s liste) koji želi, a da distributer lijek naplaćuje od nadležnog tijela za financiranje lijeka.

Na sjednici je zaključeno da je potrebno osnažiti aktivnosti na brendiranju meda iz Virovitičko-podravske županije te održati kontinuitet ocjenjivanja meda, kojim se argumentira izuzetna kvaliteta meda, osobito bagrema i lipe, s područja Virovitičko-podravske županije, što će pridonijeti povećanju tražnje i plasmana meda.

20180116_130109.jpg
Članovi Grupacije pčelarstva HGK – ŽK Virovitica; Izvor: HGK – ŽK Virovitica

Članovi Grupacije donijeli su i odluku o zajedničkom sudjelovanju na 23. Viroexpu, međunarodnom sajmu gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede u Virovitici, 23. – 25. veljače, 8. Agroexpu, sajmu agroproizvoda i opreme u Virovitici, u rujnu u sklopu kojega će se održati 13. županijsko i 10. međunarodno ocjenjivanje meda te na ostalim promotivnim manifestacijama, u zemlji i inozemstvu, posredstvom i u organizaciji HGK – Županijske komore Virovitica.

Predstavnici Grada Virovitice i Razvojne agencije VTA upoznali su članove Grupacije s provedbom prekograničnog projekta s Republikom Mađarskom Bee2Be, čiji je nositelj Grad Virovitica, a u koji je uključeno i 20 pčelara s područja Virovitičko-podravske županije te se daje potpora ovom projektu.