Stipe Džapo, Mirna Maravić, Mato Kelava

ŽK Varaždin organizirala seminar NATO i gospodarstvo - prilika za domaće gospodarstvo

Objavljeno: 07. 04. 2017. , Ažurirano: 12. 04. 2017.

Na temelju članstva u NATO-u, hrvatskom su gospodarstvu otvorena vrata u svijet poslovanja i tržišnog natjecanja s najboljima. Vlada Republike Hrvatske pokrenula je projekt Hrvatsko gospodarstvo i NATO. Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta Republike Hrvatske (MINGO) kao nositelj projekta usko surađuje s Ministarstvom obrane, Ministarstvom vanjskih i europskih poslova, Misijom RH pri NATO-u, s Uredom Vijeća za nacionalnu sigurnost (UVNS) i Hrvatskom gospodarskom komorom.

Seminar su organizirali Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost i HGK - ŽK Varaždin.

HGK smatra svojom obvezom informirati poduzetnike o svim poslovnim mogućnostima, pa i o onima koje pruža članstvo u NATO-u.

Na seminaru su predavanja održali Mirna Maravić iz Ministarstva gospodarstva, Stipe Džapo iz Pododjela za obrambenu industriju, NATO i offset Sektora za industriju i IT HGK te Mato Kelava iz Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost.

Sudjelovali su predstavnici 15 tvrtki s područja Varaždinske županije, pokazali zainteresiranost za ovu poslovnu mogućnost i aktivno sudjelovali u raspravi.

Na seminaru je upućen poziv tvrtkama da koriste sve informacije i kontakte koje im pruža HGK na internetskoj stranici NATO natječaji, kako bi se što jednostavnije i na vrijeme upoznale s mogućnostima u vezi s poslovanjem s NATO savezom. Preporučeno im je da na toj internetskoj stranici prouče rubriku Poslovne mogućnosti te da redovno prate informacije, i tamo, a i na ostalim stranicama čiji se poveznice nalaze na spomenutoj stranici.

Pozivi na sudjelovanje u javnom nadmetanju, koje raspisuju sastavnice NATO-a, dostavljaju su na korištenje u službene svrhe i ne objavljuju se javno. Pristup takvim podatcima omogućit će se tvrtkama koje se upišu u Registar gospodarskih subjekata zainteresiranih za sudjelovanje u NATO natječajima. U Registar se upisuju pravne i fizičke osobe koje svojom djelatnošću i poslovnim osobinama ispunjavaju uvjete za primanje i raspolaganje neklasificiranim i klasificiranim NATO podatcima. Upis u Registar provodi se na temelju zahtjeva gospodarskog subjekta dostavljenog na odgovarajućem obrascu (obrazac zahtjeva za upis u Registar).

Važno je naglasiti da je za pojedine natječaje potrebno ishoditi određene dokumente koje izdaje Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta. To se odnosi na Potvrdu o prikladnosti (Declaration of eligibility) i Sigurnosni certifikat (Security clearance).

Prezentacije održane na seminaru možete pronaći u pratećim dokumentima na ovoj stranici.