Metalci su (opet) IN

HGK
Projekt mentorstva u Sisačko-moslavačkoj županiji jedna je od aktivnosti projekta hrvatskog modela dualnog obrazovanja, koji će provoditi Hrvatska gospodarska komora, a podrazumijeva povećanje praktične nastave učenika u tvrtkama.

Strukovna grupacija metaloprerađivača ŽK Sisak i Zajednica za razvoj ljudskih potencijala pri HGK pokreću projekt Metalci su (opet) IN s ciljem promocije metaloprerađivača i metaloprerađivačkih zanimanja učenicima osnovnih škola, ali i široj javnosti, promicanja tih zanimanja i mijenjanja percepcije o njima kao nedovoljno vrijednima i traženima na tržištu rada.

Ciljana skupina su mladi – učenici viših razreda osnovnih škola koji će se uskoro morati odlučiti za izbor životnog zanimanja. Ovim putem, upoznat će ih se s potencijalnim poslodavcima koji će ih ujedno usmjeriti na koji način da se pripremaju za skoro zaposlenje te im istaknuti koje vještine, znanja i karakteristike oni traže od posloprimaca.

Mladima će se zanimanja u metaloprerađivačkoj industriji približiti sljedećim aktivnostima:

Izložba fotografija u ŽK SisakLjudi u metaloprerađivačkoj industriji (otvorena 13. listopada 2016.). Izložba je postavljena u Poslovnom klubu ŽK Sisak te predstavlja početak projektnih aktivnosti. Na otvorenje izložbe pozvani su predstavnici tvrtki, ravnatelji osnovnih i srednjih škola, mediji i ostala zainteresirana javnost. Tijekom godine, organizirat će se posjeti učenika izložbi i druženje s predstavnicima poslodavaca i učitelja/odgojitelja tehničkih školi;

Promocija metaloprerađivačkih zanimanja na portalima HGK i Posao.hr te posebnoj Facebook stranici Metalci su (opet) IN (kontinuirana aktivnost) – kroz online kampanju na portalu Posao.hr upoznat će se mlade sa zanimanjima u metaloprerađivačkoj industriji;

Dani otvorenih vrata u tvrtkama – upoznavanje s proizvodnjom u metaloprerađivačkoj industriji (travanj-lipanj 2017.) – organizirat će se posjet učenika viših razreda osnovnih škola zainteresiranim metaloprerađivačkim tvrtkama kako bi se upoznali s proizvodnjom i mogućnostima zapošljavanja po završetku obrazovanja.

Uspostavit će se veza između potencijalnih posloprimaca i poslodavaca te će poslodavci tijekom trajanja školovanja učenika moći iste informirati i usmjeravati kako bi po završetku njihova školovanja imali učenike koji se lako uključuju na tržište rada.

Dani otvorenih vrata metaloprerađivača Sisačko-moslavačke županije trebali bi postati tradicionalno godišnje događanje, prije upisa djece u srednje škole, a očekivani rezultati su sljedeći:

Pokrenuta je kampanja koja će dugoročno doprinijeti lakšem zapošljavanju mladih te će olakšati poslodavcima potragu za odgovarajućim kadrovima;
Povećat će se zanimanje učenika za metaloprerađivačka zanimanja kroz bolje razumijevanje istih;
Učenicima će biti jasnije kako će izgledati njihova poslovna svakodnevica ukoliko izaberu metaloprerađivačko zanimanje;
Poboljšat će se struktura upisnika u srednja strukovna (metaloprerađivačka) zanimanja s obzirom na osnovnoškolske ocjene.

Kroz daljnje aktivnosti, poslodavci i stručna služba ŽK Sisak, ostat će u kontaktu s učenicima te će im odgovarati na sva pitanja vezana uz njihovo buduće zanimanje, ali i mogućnostima zapošljavanja i samozapošljavanja.

Tvrtke koje su se do sada uključile u projektne aktivnosti:

Almos ljevaonica Kutina d.o.o., Kutina
Alas-Info d.o.o., Lekenik
Applied Ceramics d.o.o., Sisak
Brodocentar d.o.o. Sisak
Hidraulika Kutina d.d., Kutina
Lipovica d.o.o., Popovača
Lipovac-metal d.o.o., Sisak
Metaflex d.o.o., Novska

Aktivnosti projekta:

U ŽK Sisak predstavljen projekt Metalci su (opet) IN
Promotivni letak Dani otvorenih vrata metaloprerađivača SMŽ