Gospodarsko vijeće HGK – ŽK Rijeka jednoglasno ponovno izabralo Vidoja Vujića za predsjednika riječke Komore

U HGK – ŽK Rijeka 21. rujna održana je 5. sjednica Gospodarskog vijeća HGK – ŽK Rijeka.

Sjednici su, osim članova, prisustvovali i predstavnik Primorsko-goranske županije Berislav Tulić, predsjednik Obrtničke komore Primorsko-goranske županije Dalibor Krathovil, prorektor Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Goran Turkalj te voditeljica Područnog ureda HBOR-a za Primorje i Gorski kotar Vesna Bartolović Stančić.

U uvodnom izlaganju predsjednik ŽK Rijeka prof. dr. sc. Vidoje Vujić zahvalio je članovima Gospodarskog vijeća na suradnji sa ŽK Rijeka te podnio izvješće o protekle četiri godine od njegova izbora za predsjednika ŽK Rijeka – Program rada i poslovanja za mandatno razdoblje 1. 10. 2013. – 1. 10. 2017. Posebno je naglasio kako je u prethodnom mandatnom razdoblju provedena reforma komorskog sustava te je u ŽK Rijeka broj zaposlenih smanjen za gotovo 50 posto. Nadalje, istaknut je projekt MEKCI-ja, Mediteransko edukacijski komorski centar inovacija, koji je prijavljen na natječaj Podrška razvoju Centara kompetencija koji se financira iz EU fondova.

Potom je Zlatko Mičetić, viši stručni savjetnik HGK – ŽK Rijeka, predstavio stanje u gospodarstvu na području Primorsko-goranske županije za 2016. godinu. Po analizi HGK – ŽK Rijeka, u 2016. godini tvrtke Primorsko-goranske županije nastavile su trend poslovanja i zapošljavanja u 2016. godini. Povećani su i ukupni prihodi za 4,9 posto i neto dobit za 64,8 posto, iako je izvoz ostao na istoj razini, broj izvoznika povećao se za 13,3 posto, dok su investicije u novu imovinu 17 posto niže u odnosu na prethodnu godinu iako se broj tvrtki investitora povećao za 23,1 posto. U odnosu na 2015. godinu, broj zaposlenih povećao se za 4,7 posto, a prosječna je mjesečna isplaćena neto plaća od 5.032 kune za 2 posto viša u odnosu na prethodnu godinu, ali je još uvijek 2 posto ispod prosjeka Hrvatske. U Primorsko-goranskoj županiji najveći doprinos uspješnom poslovanju daju prerađivačka industrija, građevinarstvo, trgovina, prijevoz i skladištenje te smještaj i priprema hrane koje ostvaruju 80,3 posto ukupnih prihoda, 85,7 posto izvoza te zapošljavaju 73,5 posto broja zaposlenih.

U nastavku sjednice predstavnici članica Gospodarskog vijeća donijeli su jednoglasnu odluku da se prof. dr. sc. Vidoje Vujić izabere za predsjednika Gospodarskog vijeća ŽK Rijeka, za mandatno razdoblje od 2017. do 2021. godine. Ponovno izabrani predsjednik zahvalio je na pruženom povjerenju te naglasio kako će prioritetne aktivnosti i područja rada u narednom mandatu obuhvaćati: izgradnju Mediteranskog edukacijskog komorskog centra inovacija, osnivanje poduzetničko-tehnološke zajednice, inoviranje znanja i povezivanje poduzetnika i znanstvenih ustanova, internacionalizacija poslovanja i gospodarska diplomacija te regionalne inicijative i gospodarske manifestacije.

• Županijska komora Rijeka Adresa: Bulevar oslobođenja 23 51000 Rijeka Email: hgkri@hgk.hr Tel: +385 51 209111 Tel 1: +385 51 209110 Fax: +385 51 216033 Fax 1: +385 51 216926 predsjednik: prof. dr. sc. Vidoje Vujić direktorica: Vita Dujmović
  • Županijska komora Rijeka Tel: +385 51 209 111 Email: hgkri@hgk.hr