Održana sjednica Strukovne skupine prehrambene industrije i autohtonih proizvoda HGK – Županijske komore Rijeka

Objavljeno: 13. 06. 2017. , Ažurirano: 20. 06. 2017.

U HGK – Županijskoj komori Rijeka 20. lipnja, održana je sjednica Strukovne skupine prehrambene industrije i autohtonih prozvoda HGK – Županijske komore Rijeka. Sjednicu je vodio njezin predsjednik Željko Kisić, ujedno i direktor tvrtke PIK Rijeka d.d. Uz usvajanje zapisnika sa prethodne sjednice Strukovne skupine, realizaciju zaključaka s iste te prijedlog izmjene poslovnika o radu Strukovne skupine, tematski dio sjednice odnosio se predstavljanje podmjere 4.1 Potpore za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva i podmjere 4.2 marketing i /ili razvoj poljoprivrednih proizvoda koje je predstavila Žaklina Jurišić, pomoćnik direktora Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industirju i šumarstvo Hrvatske gospodarske komore.

Nazočne je u ime domaćina HGK – ŽK Rijeka pozdravio Zlatko Mičetić, zamjenik predsjednika HGK –ŽK Rijeka te istaknuo rad Strukovnih skupina kao jednu od ključnih aktivnosti komore putem koje je moguće artkulirati interese članica.

Uslijedilo je predstavljanje Podmjera 4.1. i 4.2. Podmjera 4.1 Potpore za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva odnosi se na potpore koje se koriste za restrukturiranje, modernizaciju i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava , zbrinjavanje, rukovanje i korištenje stajskog gnojiva u cilju smanjenja utjecaja na okoliš te korištenje obnovljivih izvora energije. Prijave na natječaj se zaprimaju do 17. srpnja 2017. godine. Prihvatljivi korisnici su fizičke i pravne osobe upisane u upisnik poljoprivrednika, te proizvođačke organizacije sukladno posebnim propisima kojima se uređuje rad proizvođačkih organizacija.

Mjera 4.2 Potpore za ulaganja u preradu, marketing i/ili razvoj poljoprivrednih proizvoda odnosi se na povećanje dodane vrijednosti poljoprivrednim proizvodima i korištenje obnovljivih izvora energije. Visine potpore iznose maksimalno 3 milijuna € za sektor mlijeka i mesa, maksimalno 2 milijuna € za sve ostale sektore prerade, maksimalno 200.000 € za početnike (koji posluju kraće od 2 godine), te minimalno 15.000 €. Intenzitet potpore iznosi 50% ukupno prihvatljivih troškova.

Sjednici Strukovne skupine prisustvovalo je desetak tvrtki s područja Primorsko – goranske i Ličko –senjske županije koje su iznosile svoju problematiku poslovanje te iskustvo u korištenju sredstava EU fondova.