Održana proširena sjednica Strukovne skupine drvno-prerađivačke industrije HGK ŽK Rijeka i ŽK Otočac

Objavljeno: 02. 06. 2017. , Ažurirano: 13. 06. 2017.

U ponedjeljak u 8.00 sati u Grand Hotelu 4 opatijska cvijeta  u Opatiji održana je proširena sjednica Strukovne skupine drvno-prerađivačke industrije HGK ŽK Rijeka i ŽK Otočac. Sjednica je održana u okviru 14. Drvno-tehnološke konferencije koja se danas i sutra održava u Opatiji, a ugostit će predstavnike Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, uprave podružnica Hrvatskih šuma, brojnih tvrtki, udruženja te ostalih dionika ključnih u sektoru drvo- prerađivačke industrije.

Sjednici su prisustvovali predstavnici tvrtki članica Hrvatske gospodarske komore ŽK Rijeka i ŽK Otočac: Cedar d.o.o., Energy pellets d.o.o., Ravna d.o.o., Kula- promet d.o.o., Pilana Mrkopalj d.o.o., Drvenjača d.d., predstavnik Hrvatskog Drvnog Klastera Marijan Kavran te voditelj Hrvatskih šuma Podružnice uprave šuma Delnice  Denis Štimac.

Dnevni red sjednice obuhvatio je usvajanje zapisnika te usvajanje realiziranih zaključaka vezano na posljednju sjednicu Strukovne skupine drvno-prerađivačke industrije HGK ŽK Rijeka.

Potom je Denis Štimac dao informaciju o sječivom etatu i realizaciji godišnjih ugovora na području Hrvatskih šuma, Podružnice uprave šuma Delnice. Naglasio je da proizvodnja šumskih proizvoda ide po planu i nema nikakvih poteškoća sa isporukom sortimenata. Sve licitacije vezano uz pilansku sirovinu zasad su zaustavljene iz razloga što prioritet rješavanja imaju zaostali ugovori pojedinih tvrtki sa Hrvatskim šumama.

Bilo je govora i o Pismu razumijevanja između Hrvatskih šuma i Udruženja drvno-prerađivačke industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori koje bi se u sklopu današnje Konferencije trebalo potpisati i time stupiti na snagu. Izmjene u odnosu na prethodno Pismo odnositi će se na detaljnije formiranje količina, cijena i rabatne politike vezano na kupoprodaju prostornog drva. Također, kao osnovna intencija Pisma razumijevanja navodi se donošenje uredbe kojom će se zabraniti izvoz, odnosno preprodaja kvalitetnih trupaca i sirovog drva, namijenjenih prvenstveno proizvodnji namještaja, a zbog koje se događalo da su brojni proizvođači ostajali bez dovoljno sirovine za rad.

Zaključak je sjednice kako se na području Podružnice uprave šuma Delnice ostvaruje suradnja primjerena onoj i u dosadašnjem periodu i ugovorne se obveze korektno ispunjavaju. Tvrtke su pozvane da svoja eventualna pitanja i prijedloge dostave u pismenom obliku preko nadležnih Županijskih Komora a koje im putem Udruženja i Strukovnih skupina stoje na raspolaganju za artikuliranje određenih stavova te razmatranje istih na budućim sastancima.