Plakete Zlatne kune za M Adler D, Hempel i Valamar

Objavljeno: 08. 11. 2017. , Ažurirano: 09. 11. 2017.

Na temelju godišnjih financijskih izvještaja, najuspješnija je istarska tvrtka u kategoriji malih poduzeća u 2016. godini M Adler D d. o. o. iz Marčane, u kategoriji srednjih poduzeća to je Hempel d. o. o. Umag, dok je u kategoriji velikih poduzeća najuspješnija Valamar Riviera d. d. Poreč.

Ove tvrtke za svoje su iznimne poslovne rezultate nagrađene ovogodišnjim plaketama Zlatna kuna Županijske komore Pula. Svečana dodjela i sjednica gospodarskog vijeća Županijske komore Pula održana je 7. studenoga u porečkoj Villi Polesini pred brojnim okupljenim poduzetnicima i predstavnicima javnog sektora.

Predsjednica ŽK Pula Jasna Jaklin Majetić, zajedno sa županom Valterom Flegom te gradonačelnicima Poreča i Umaga Lorisom Peršurićem i Vilijem Bassaneseom, uručila je plakete Zlatne kune predstavnicima nagrađenih tvrtki, istaknuvši pritom kako su dobitnici ovog prestižnog priznanja prije 20 godina i danas uspješne tvrtke.

"Naša je tvrtka jedini licencirani proizvođač vojne opreme A kategorije u Hrvatskoj i regiji te naše proizvode izvozimo u gotovo cijeli svijet. Tvrtka trenutno zapošljava 18 osoba. Priznanje Zlatna kuna za nas zaista mnogo znači baš zato što smo mlada tvrtka koja je još u zaletu te će nam to svakako biti pravi poticaj za daljnje poslovanje i razvoj", istaknula je Milena Knežević Učkar, dodavši kako je riječ o prvom priznanju za ovu mladu tvrtku.

Umaškom Hempelu pak ovo nije prva Zlatna kuna te je direktor Nerio Perić kazao kako je lakše dobiti nagradu nego čak 63 godine opstati na tržištu. Podsjetimo, počeci proizvodnje u Hempelu započinju 1954. godine kada je proizvodni program bio usmjeren na proizvodnju podvodnih boja, no od 1961. godine proširen je asortiman proizvodnje tvornice, što je omogućilo dodatni plasman proizvoda u brodograđevnoj industriji. Nerio Perić stoga je posebno zahvalio Gradu Umagu na podršci te svim poslovnim partnerima i zaposlenicima.

okupljeni predstavnici javnog i privatnog sektora.JPGOkupljeni predstavnici javnog i privatnog sektora; Snimio: Lorna Zimolo

Potpredsjednica za poslovni razvoj i korporativne poslove Valamara Ivana Budin Arhanić po preuzimanju Zlatne kune istaknula je kako je Valamar ušao među deset najboljih tvrtki u Hrvatskoj.

"Počašćeni smo ovim priznanjem drugu godinu zaredom, a prvi smo put za Zlatnu kunu nominirani i na nacionalnoj razini. Smatramo kako je u Istri teško biti najbolji, a pogotovo pobijediti u zaista jakoj konkurenciji", kazala je Budin Arhanić. Svečanoj dodjeli Zlatne kune prethodila su izlaganja direktora ŽK Pula Damira Sirotića i dekana Fakulteta ekonomije i turizma Sveučilišta u Puli Roberta Zenzerovića o gospodarskim pokazateljima u Istarskoj županiji.

"U 2016. godini obradili smo podatke za 9724 trgovačka društva koje su članice HGK. Generalno gledajući, pokazatelji su dobri. U odnosu na 2015. godinu ostvareno je milijardu kuna više ukupnog prihoda. Porasli su i rashodi, ali je ukupna bilanca pozitivna. Iskazana je dobit od 2,2 milijarde kuna, ona je u odnosu na prethodnu godinu nešto manja, ali je je to zato što je 2015. netipična godina zbog preuzimanja koja su se dogodila u istarskom gospodarstvu", kazao je Damir Sirotić dodavši kako su gospodarski subjekti u Istri u 2016. godini zapošljavali 46 tisuća radnika.

Zenzerović je istaknuo da je vodeća djelatnost prema prihodima u Istarskoj županiji prerađivačka industrija koja je ostvarila 8,1 milijardu kuna prihoda. Slijedi je djelatnost trgovine, a tek je na trećemu mjestu sektor hotelijerstva. Zenzerović se osvrnuo i na investicije kazavši kako su one u odnosu na 2015. porasle za 45 posto te kako u njima predvode hotelijeri s ukupnim iznosom od 840 milijuna kuna. Ipak, istaknuo je problem nedostatka radne snage upravo u sektorima koji su najuspješniji.

U skladu s time, predsjednica ŽK Pula Jasna Jaklin Majetić zaključila je kako moramo što kvalitetnije provesti reformu obrazovanja u suradnji s gospodarstvom, stvoriti nove obrazovne programe za kompetentnu radnu snagu koja će svojim proizvodima i uslugama visoke dodane vrijednosti biti prisutna i na najzahtjevnijim izvoznim tržištima.

"Konkurentnost radne snage danas podrazumijeva kompetentnog zaposlenika pripremljenog za tržište rada koje je usmjereno izvozu, stručnjake koji su dobro plaćeni za svoj posao i motivirani za daljnje učenje i razvoj, a u tome će veliki doprinos dati ozbiljni poslodavci i članovi Gospodarskog vijeća kreirajući zajedno sa školama i Sveučilištem programe primjerene suvremenom gospodarstvu", zaključila je Jaklin Majetić.