Izvor: KCKZZ

Kreiranje plana upisa u srednje škole, glavna tema radnog sastanka s gospodarstvenicima, ravnateljima škola i predstavnicima institucija

Objavljeno: 16. 11. 2017. , Ažurirano: 24. 11. 2017.

Na inicijativu Koprivničko-križevačke županije (KKŽ), Obrtničke komore Koprivničko-križevačke županije i HGK – Županijske komore Koprivnica, u suradnji s Područnim uredom Križevci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, 21. studenoga održan je radni sastanak o kreiranju plana upisa u srednje škole i uvođenju novih zanimanja prema potrebama županijskoga gospodarstva u školskoj godini 2018./2019.

Sastanku su prisustvovali ravnatelji srednjih strukovnih škola s područja Županije, tajnik Obrtničke komore KKŽ-a Božo Barać, predsjednik HGK – Županijske komore Koprivnica Mirko Habijanec, predsjednica Udruženja obrtnika Koprivnica Irena Kovačić, v. d. predstojnice Područnog ureda Križevci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Vesna Kuterovac, zamjenica gradonačelnika Koprivnice Melita Samoborec, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Križevaca Mladen Tenodi, gospodarstvenici te obrtnici.

Cilj je sastanka pokrenuti dijalog između gospodarstva i strukovnih škola kako bi se na vrijeme pripremili upisi za sljedeću školsku godinu. Zamjenik župana Ratimir Ljubić naglasio je kako je važno raditi i na promjeni percepcije roditelja glede atraktivnosti i profitabilnosti strukovnih zanimanja, pri čemu je presudna i podrška institucija te gospodarstvenika.

Predsjednik Županijske komore Koprivnica Mirko Habijanec, ujedno predsjednik Uprave tvrtke Radnik, govorio je o razlikama između obrazovnog sustava i realnih potreba u gospodarstvu te naglasio kako škole moraju imati više prakse i povezanosti s privredom, uz fokus na proizvodna zanimanja.

„I mi gospodarstvenici moramo napraviti iskorak, a glavni je problem nedostatak kvalificirane radne snage. S obzirom na to da je situacija nedostatka kadrova kritična, svi se moramo uključiti u rješavanje tog problema i zajednički promovirati strukovna zanimanja u javnosti“, poručio je predsjednik Habijanec, dodavši kako se mora mijenjati i Zakon o radu te kako treba slijediti primjere dobre prakse iz razvijenih europskih zemalja.

Tajnik Obrtničke komore Koprivnica Božo Barać istaknuo je kako je nužno da predstavnici gospodarskog sektora sudjeluju u kreiranju upisa u srednje škole te da institucije pruže pomoć školama.

„Svi se sudionici moraju aktivno uključiti u sustavnu kampanju promocije obrtničkih zanimanja. U Hrvatskoj je izražen nedostatak kvalificirane radne snage, a obrazovanje tih profila je nezadovoljavajuće. Učenici u školi dobiju kvalifikacije, ali ne i kompetencije – kazao je tajnik Barać dodavši kako je važno informirati roditelje, ali i djecu od najranije dobi.