Veliko zanimanje računovođa za seminar Godišnji obračun poreza na dohodak od nesamostalnog rada

Objavljeno: 14. 11. 2017. , Ažurirano: 23. 11. 2017.

U središtu je zanimanja seminara održanog 21. studenoga u Županijskoj komori Karlovac bio Godišnji obračun poreza na dohodak od nesamostalnog rada koji poslodavci uz propisane uvjete sastavljaju za svoje radnike tijekom prosinca, a najkasnije do 31. prosinca za tekuću godinu. Ispunjavanjem ove zakonske obaveze poslodavci utvrđuju godišnju poreznu obvezu poreza na dohodak i pretplaćeni porez tijekom godine vraćaju radniku, čime se omogućuje da radnik svoja neiskorištena prava ostvari znatno ranije nego kada godišnji porez na dohodak u posebnom postupku utvrđuje porezna uprava.

Predavačica Kornelija Sirovica, savjetnica i urednica u časopisu Računovodstvo i financije, brojne je polaznike upoznala s detaljima obračuna poreza na dohodak od nesamostalnog rada tijekom godine, obveznog sastavaljanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak, utvrđivanja godišnje porezne osnovice te navela primjere sastavljanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak i iskazivanja u JOPPD obrascu. Jedna je od tema bilo i korištenje poreznih prava koja nisu iskorištena tijekom godine u posebnom postupku godišnjeg obračuna poreza na dohodak.

Seminar je održan u organizaciji Županijske komore Karlovac i Udruge računovođa i financijskih djelatnika Karlovac.