Sjednica Strukovne grupe hotelijera ŽK Dubrovnik

Objavljeno: 13. 12. 2017. , Ažurirano: 14. 12. 2017.

Rezultati analize turističkih kretanja u Dubrovačko-neretvanskoj županiji za devet mjeseci 2017. godine predstavljeni su u sklopu 53. sjednice Strukovne grupe hotelijera Županijske komore Dubrovnik, koja se održala 12. prosinca u hotelu Rixos Libertas Dubrovnik.

Osim fizičkih podataka Državnog zavoda za statistiku, Županijska komora Dubrovnik svake godine provodi anketu među hotelijerima. Analiza dobivenih podataka daje presjek fizičkih i financijskih rezultata protekle turističke sezone te zorno prikazuje trendove investicijskih ciklusa u ovoj djelatnosti.

Iz prezentacije rezultata poslovanja za devet mjeseci te iz rasprave hotelijera koja je uslijedila može se zaključiti da su hotelijeri Dubrovačko-neretvanske županije pozitivno poslovali. Dobre fizičke pokazatelje slijedili su i financijski. Bitno je naglasiti kako će se ovi dobri pokazatelji ostvareni u prvih devet mjeseci ipak nešto istopiti kad se budu radile analize za dvanaest mjeseci poslovanja.

Na sjednici se ponovo naglasio problem nedostatka radne snage, koji iz godine u godinu postaje sve veći. S njim je povezan i problem smještaja radnika koji dođu raditi u Dubrovačko-neretvansku županiju. Hotelijeri su istaknuli da je nužno uz pomoć svih aktera društva što hitnije započeti programe i politike koji bi osigurali izgradnju stambenih objekata po prihvatljivim cijenama jer već sad govorimo o cjelogodišnjoj sezoni pa radnici ostaju gotovo cijelu godinu. Ako na vrijeme ne osiguramo adekvatne uvjete za smještaj radne snage, dubrovački turizam naći će se u situaciji da će imati odlične hotelske kapacitete, ali neće moći osigurati kvalitetnu uslugu, što će se negativno odraziti na konkurentnost i cijenu te imidž destinacije.