Hrvatska gospodarska komora

hpogledic@hgk.hr

Viši stručni referent: Miljenko Juratovac, ing. strojarstva
E-mail: mjuratovac@hgk.hr

Viši stručni suradnik: Ivana Karadža, dipl.oec.
E-mail: ikaradza@hgk.hr

Stručni referent: Snježana Maras
E-mail: smaras@hgk.hr

Stručni referent: Melanie Lekšić
E-mail: mleksic@hgk.hr

OBLICI RADA

Županijska komora Bjelovar promiče i zastupa interese svojih članica kroz različite aktivnosti, a posebice:

• putem Gospodarskoga vijeća
  • putem strukovnih grupa pojedinih djelatnosti značajnijih za područje Bjelovarsko-bilogorske županije
  • suradnjom sa županijskim i gradskim tijelima
  • suradnjom s drugim županijskim komorama i komorama u dijelu Europe
  • kroz promociju gospodarstva
  • kroz informacije o Europskoj uniji.

PROMOCIJA GOSPODARSTVA

• Promocija gospodarstva članica Komore središnja je aktivnost Županijske komore Bjelovar, koja se provodi kroz organiziranje nastupa na domaćim i inozemnim sajmovima i izložbama.
  • Radi promicanja i poticanja gospodarske suradnje organizira gospodarske susrete stranih delegacija u našoj županiji kao i posjete gospodarstvenika drugim županijama i državama.
  • Prati i informira članice o zakonskim odredbama ekonomske politike i o propisima vezanim za poslovanje s inozemstvom, posebice one koje se odnose na WTO i europske integracije.

PUBLIKACIJE

• Izdaje se gospodarski bilten “Financijski rezultati poslovanja poduzetnika Bjelovarsko-bilogorske županije” u kojem iskazuje stanje i analizira kretanja u gospodarstvu, poslovanje tvrtki i njihov bonitet, te vanjskotrgovinsku razmjenu.

DOPUSNICE, LICENCIJE

Županijska komora Bjelovar pruža usluge izdavanja dopusnica za međunarodni cestovni promet. Izdaje potvrde o kapitalu potrebne za dobivanje licencija za međunarodni prijevoz. Izdaje uvjerenja o podrijetlu robe koja se izvozi, Certificate of origin FORM A – preferencijalno uvjerenje i Certificate of origin – nepreferencijalno uvjerenje.

INFORMACIJSKO-POSLOVNI SERVIS

Komora Bjelovar u suradnji sa Središnjicom pruža svojim članicama sljedeće usluge:

• Svjetska komorska poslovna mreža - World Chambers Net Međunarodne trgovačke komore (ICC) iz Pariza. Sadrži aplikacije: Registar komora; Svjetska ponuda i potražnja robe i usluga; Elektronsko poslovanje; Poslovne informacije iz svijeta.
  • Poslovna mreža komora Centralne Europe-CEEN. Sastoji se od dvije cjeline: dokumentacijskog sustava koji sadrži političke i ekonomske podatke o svakoj zemlji; ponude i potražnje roba i usluga u kojoj su sadržani podaci o ponuditelju ili tražitelju roba ili usluga. Sustavu se pristupa putem interneta preko adrese: www.ceen.com
  • Burza robe i usluga. Zainteresirane tvrtke ili pojedinci mogu Komori dostaviti svoju ponudu roba i usluga ili tražiti određenu robu ili usluge, pa tako računalnim povezivanjem komora doprinosi povezivanju poslovnih partnera.
  • Subjekti hrvatskoga gospodarstva. Komora posjeduje vlastitu bazu podataka u kojoj se nalaze podaci aktivnih tvrtki: poslovni registar, financijski rezultati, proizvodi i usluge, uvoz i izvoz.
  • Baza članica Komore Bjelovar. Baza sadrži podatke o članicama s područja Bjelovarsko-bilogorske županije, a moguće ju je pretraživati po djelatnostima i nekim drugim kriterijima.
  • Baza Trgovačkoga suda. Putem informacijskog sustava Komore moguće je koristiti osnovne podatke iz baze Trgovačkog suda o tvrtkama koje su registrirane.
  • BIZNET SUSTAV.  gospodarstvenicima omogućuje brz i jednostavan pristup poslovnim informacijama i bazi poslovnih subjekata putem interneta.

OSTALE DJELATNOSTI

Poduzetnicima se pružaju i sljedeće informacije o:

• pitanjima povezanim o mogućnostima suradnje s Europskom unijom.
  • EAN sustavu za označavanje proizvoda, usluga i lokacija kao vrhunskom servisu za tržišno poslovanje.
  • Označavanju kvalitetnih hrvatskih proizvoda znakom Hrvatska kvaliteta i Izvorno hrvatsko i postupku za dobivanje prava uporabe znaka za proizvode.
  • Uvođenje sustava upravljanja  kvalitetom sukladno  zahtjevima ISO normi u cilju sustavnog osiguranja kvalitete ili upravljanja kvalitetom.