Autor: ŽK Zadar

ŽK Zadar: Prezentacija natječaja Kompetentnost i razvoj MSP

Objavljeno: 09. 09. 2016. , Ažurirano: 15. 09. 2016.

U ŽK Zadar 9. rujna Vesna Torbarina, savjetnica u Sektoru za međunarodne poslove Hrvatske gospodarske komore u Zagrebu, predstavila je malim i srednjim poduzetnicima Zadarske županije Poziv na dostavu projektnih prijava Kompetentnost i razvoj MSP, koji je raspisalo Ministarstvo poduzetništva i obrta Republike Hrvatske. Dvadesetak okupljenih poduzetnika upoznalo se s kriterijima prihvatljivosti, natječajnom dokumentacijom te procesom prijave i evaluacije na ovom natječaju za dodjelu bespovratnih sredstava poduzetnicima, otvorenom od 1. lipnja do 31. prosinca ove godine.

„U usporedbi s nekim prethodnim sličnim natječajima, najniži iznos bespovratne financijske potpore u ovom je znatno smanjen, na 300 tisuća kuna, a olakšani su i drugi uvjeti“, naglasila je Torbarina. Najviši je iznos potpora 30 milijuna kuna, a njima će se, nastojati poticati početna ulaganja poduzetnika u osnivanje novih poslovnih jedinica, proširenje kapaciteta, diversifikaciju proizvodnje ili temeljitu promjenu u ukupnom proizvodnom procesu postojeće poslovne jedinice.

Intenzitet potpore kretat će se od 35 do 45 posto prihvatljivih troškova, a ukupno je 867 milijuna kuna rezervirano za potporu mikro, malim i srednjim poduzetnicima registriranima u Republici Hrvatskoj iz tog fonda. Ministarstvo je u Pozivu istaknulo i očekivane pokazatelje – neto otvorena radna mjesta te povećani prihod od prodaje i izvoza.

U posljednjem dijelu skupa, savjetnica Torbarina predstavila je i nove usluge Hrvatske gospodarske komore poduzetnicima: od besplatnih vaučera HGK za pročišćene tekstove zakona te onih Moj EU projekt, do nedavno uvedene usluge besplatnoga poreznog savjetovanja poduzetnika.