Veliki interes za usklađivanje s Uredbom o zaštiti osobnih podataka (GDPR)

Objavljeno: 29. 01. 2018. , Ažurirano: 09. 02. 2018.

Predavanje o usklađivanju s Uredbom o zaštiti osobnih podataka (GDPR) održano je 8. veljače u Županijskoj komori Split. ŽK Split je predavanje organizirala u suradnji s tvrtkom ECS Eurocomputer systems d. o. o. radi pružanja potpore poslovnim subjektima u procesu usklađivanja sa zahtjevima Uredbe o zaštiti osobnih podataka. Puna dvorana splitske Komore, u kojoj je bilo stotinjak predstavnika poslovnih subjekata, i brojna konkretna pitanja svjedoče o interesu za tu temu i potrebi za stručnim informacijama.

GDPR.jpg

Predavanje su održali Boris Stipanović, voditelj regije, i Marko Jertec, stručnjak za informacijsku sigurnost u ECS-u.

''Budući da Uredba o zaštiti osobnih podataka stupa na snagu 25. svibnja, cilj nam je bio omogućiti članicama da se kvalitetno i na vrijeme informiraju i pripreme za njenu primjenu'', rekla je pozdravljajući skup direktorica ŽK Split Vesna Friedl.

Uredba je obvezna za primjenu kod svih organizacija koje obrađuju osobne podatke građana EU. Njena je osnovna namjena zaštita osobnih podataka, stoga donosi poboljšana prava privatnosti pojedinaca, povećane obveze zaštite podataka, transparentnosti njihove obrade, čuvanja zapisa, obaveznog izvještavanja o sigurnosnom proboju nadzornom tijelu te znatno veće kazne u slučaju povrede zaštite osobnih podataka.

''Cilj je Uredbe vratiti građanima kontrolu i vlasništvo nad svojim podacima i izgraditi povjerenje u digitalno gospodarstvo. Građani će dobiti nova i proširena prava, a tvrtke će im ta prava morati omogućiti. Podaci će se moći koristiti samo i isključivo u one svrhe za koje su prikupljani, a ako se namjeravaju koristiti i u neke druge svrhe, s time oni čiji su podaci moraju biti jasno upoznati te za to dati privolu'', rekao je, među ostalim, Jertec.

Ono što tvrtke mogu napraviti, ako već nisu, jest da rade na internom osvješćivanju te procijene ''gdje su'' s obzirom na Uredbu, izrade odnosno revidiraju svoje politike privatnosti, razmišljaju o načinima kako će ispuniti prava osoba (pravo na brisanje podataka, pravo na prenosivost...) te da dokumentiraju svoje podatke, procese obrade i dijagrame tokova podataka.