U ŽK Split održan okrugli stol ''Split 2020: Vizija grada budućnosti kroz Smart City inovacije''

Objavljeno: 27. 03. 2017. , Ažurirano: 28. 03. 2017.

Stotinjak predstavnika dalmatinskih IT-tvrtki, znanstvene zajednice, lokalne i regionalne samouprave te ostalih zainteresiranih za temu sudjelovalo je na okruglom stolu ''Split 2020: Vizija grada budućnosti kroz Smart City inovacije'', koji je 27. ožujka održan u Županijskoj komori Split u organizaciji komorske Strukovne grupacije za informacijske tehnologije i splitske tvrtke Innovatio Proficit d. o. o.

Cilj je bio otvoriti raspravu o viziji budućeg razvoja Splita putem Smart City rješenja te dati buduće smjernice implementacije.

''Hrvatska gospodarska komora je prepoznala važnost IT-sektora kao jednog od najperspektivnijih segmenata hrvatskoga gospodarstva te je okupila IT-tvrtke u Udruženju za informacijske tehnologije na nacionalnoj i Strukovnoj grupaciji na županijskoj razini, sudjeluje u nizu IT-projekata, organizira sudjelovanje naših informatičkih tvrtki na inozemnim sajmovima kao i stručne skupove poput ovog'', rekla je otvarajući okrugli stol potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze i v. d. predsjednice ŽK Split Mirjana Čagalj.

1.jpg
Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze i v. d. predsjednice ŽK Split

Informacijske tehnologije prisutne su u svim djelatnostima i bez njih je nemoguće zamisliti današnji život i rad. Stoga je težnja modernoga grada, kakav želimo da bude i Split, upravo realizacija ovakvih projekata.

Predstavljajući projekt Split Smart City, njegovi pokretači Ante Matijaca i Mateo Perak, direktori tvrtke Innovatio Proficit d. o. o., naglasili su važnost i mogućnost uključivanja svih IT-tvrtki kako bi zajednički realizirali ovako velike i važne projekte za grad Split a time, u konačnici, otvorili i nova radna mjesta.

Primjer dobre prakse pametnog parkinga predstavio je Marko Bartulić, direktor tvrtke Parking Split d. o. o.

Zoran Civadelić iz tvrtke Ericsson Nikola Tesla d. d. predstavio je nekoliko globalnih primjera Smart City rješenja u kojima je Ericsson sudjelovao te naglasio da Ericsson Nikola Tesla želi biti uključen u razvoj Splita kao pametnoga grada, pri čemu su otvoreni za suradnju s lokalnim i manjim tvrtkama.

Predstavnici Splitsko-dalmatinske županije Anđelko Katavić i Vicencije Biuk predstavili su aktivnosti i projekte u kojima sudjeluje Županija (poput Intermodala, Solutiona i AlterEnergy...) te su predstavili širokopojasni internet kao temelj infrastrukture za Smart City inovacije i modele poticanja istraživanja, razvoja i inovacija.

2.jpg

Tema je privukla i neke od kandidata za gradonačelnika Splita Andru Krstulovića Oparu, Aidu Batarelo, Marijanu Puljak i Roberta Pauletića, koji su u osnovnim crtama naveli svoje viđenje Splita kao pametnoga grada.

Nužno je definirati strategiju za budući pametni grad te stvoriti platformu na kojoj će se u realizaciji takvoga grada povezati svi koji rade na pametnim inovativnim rješenjima. U konačnici će to značiti i podizanje kvalitete života građana i dodatnu vrijednost gradu na turističkoj karti svijeta, koju će mu donijeti pridjev smart.

3.jpg