Održana sjednica Grupacije pružatelja usluga smještaja na plovilima – charter Šibensko-kninske županije

Objavljeno: 16. 11. 2017. , Ažurirano: 16. 11. 2017.

U Županijskoj komori Šibenik 15. studenoga održana je sjednica Grupacije pružatelja usluga smještaja na plovilima – charter pri ŽK Šibenik, na kojoj je bilo 10 predstavnika čarterskih kompanija, direktorica TZ Šibensko-kninske županije Željana Šikić, predsjednik ŽK Šibenik Ivan Soža te Ines Ljubica.

Na sjednici je dogovoren sadržaj i redizajn nautičke brošure koja je u pripremi, koja će uz podatke o čarterima, marinama, sidrištima i privezištima u Županiji sadržavati i nautičku kartu Hrvatskog hidrografskog instituta, na kojoj će biti naznačeni i  uvjeti plovidbe na području šibenskog arhipelaga.

Nautička brošura bit će gotova do početka 2018. godine i zastupljena na svim značajnim tržištima i sajmovima na kojima sudjeluje Turistička zajednica Šibensko-kninske županije te Županijska komora Šibenik.

Od 2. do 11. ožujka 2018. godine Grupacija chartera Šibensko-kninske županije sudjelovat će na sajmu Allt För Sjön u Stocholmu, u Švedskoj.

Na sjednici je za voditelja B2B cornera na sajmu, koji će predstavljati Grupaciju chartera i nautički sektor Šibensko-kninske županije, na štandu TZ Šibensko-kninske županije, izabran gospodin Petar jelušić, Adventure charter d.o.o., Marina Pirovac.

U vezi s uvjetima poslovanja čarterskih kompanija, na sjednici je istaknuto kako su aktivnosti Hrvatske gospodarske komore u suradnji s resornim Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture usmjerene na rješavanje dugogodišnje problematike čartera, koja se u prvom redu odnosi na usklađivanje s Direktivama EU po pitanju načina registracije za gospodarsku djelatnost i obrasce dokumenata, najmanji broj članova posade, obveznu opremu, priznata strana ovlaštenja za upravljanje jahtama i brodicama te način obavljanja i ovlaštenja za tehnički pregled plovila.

U pripremi su izmjene Pomorskog zakonika u pogledu revizije područja plovidbe te je Hrvatska gospodarska komora, UPUSP – charter, zatražila ponovno izmjenu definicije jahte u Pomorskom zakoniku i Pravilniku o brodicama i jahtama tako da se pojam jahta odnosi samo na plovila duljine trupa više od 24 m, čime bi se zakonodavstvo RH uskladilo s propisima država članica EU, prema kojim su jahte samo plovila duža od 24 m.