ŽK Krapina
Izvor: HGK
Autor: ŽK Krapina

Zasađeno 1700 cijepova autohtonih sorti vinove loze

Objavljeno: 24. 05. 2016. , Ažurirano: 03. 10. 2016.

U sklopu projekta Zaštita i revitalizacija autohtonih sorata vinove loze Hrvatskog zagorja, u srijedu, 18. svibnja, u Komoru Začretskom zasađeno je 1700 novih cijepova autohtonih sorti vinove loze. Vinograd-matičnjak jest rezultat projekta koji je prije deset godina pokrenula Strukovna grupa proizvodnje i prerade grožđa i vina pri Županijskoj komori Krapina u suradnji s Krapinsko-zagorskom županijom, Agronomskim fakultetom iz Zagreba i Trgocentrom. U sadnji su, među ostalima, sudjelovali Slavko Merkaš, voditelj Strukovne grupe proizvodnje i prerade grožđa i vina pri Županijskoj komori Krapina, Anđelko Ferek-Jambrek, zamjenik župana Krapinsko-zagorske županije, Darko Bratković, direktor Trgocentra te Marko Kos, načelnik Svetoga Križa Začretja.

U matičnjaku je zasađeno šest vrsta beline – starohrvatska, svetokriška, smudna, pikasta, šemnička i belina Hižakovec te sorte sokol, kozjak bijeli, mirkovača, volovina crvena i modra kosovina. Ovaj će vinograd Trgocentra kroz nekoliko godina postati baza za repromaterijal za vinogradare zainteresirane za autohtone sorte vinove loze, a cilj je projekta da se zasade novi nasadi vinograda u Hrvatskom zagorju.