Održana zajednička tematska sjednica Strukovne skupine drvoprerađivačke industrije, Strukovne skupine građevinara i Strukovne skupine metaloprerađivačke industrije HGK – ŽK Rijeka

Objavljeno: 04. 12. 2017. , Ažurirano: 12. 12. 2017.

Zajednička tematska sjednica Strukovne skupine drvoprerađivačke industrije, Strukovne skupine građevinara i Strukovne skupine metaloprerađivačke industrije HGK – ŽK Rijeka održala se 8. prosinca u HGK – ŽK Rijeka.

Sjednica se održala u povodu najave povećanja kvota za zapošljavanje stranaca za sljedeću godinu.

Prethodno potvrđeno sudjelovanje Marije Knežević Kajari, pomoćnice ministra pri Upravi za tržište rada i zapošljavanje Ministarstva rada i mirovinskog sustava, Irene Bačelić, načelnice Sektora za tržište rada Ministarstva rada i mirovinskog sustava, i Željka Markovića, predstojnika Regionalnog ureda Rijeka, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, te Davorka Vidovića, savjetnika predsjednika za radnu politiku i zapošljavanje Hrvatske gospodarske komore, pobudilo je interes više od četrdeset tvrtki sudionika iz djelatnosti graditeljstva, metaloprerađivačke djelatnosti, drvne industrije, djelatnosti zbrinjavanja otpada, ali i ugostiteljsko-turističkih, prijevozničkih te drugih djelatnosti s područja Primorsko-goranske županije.

Predstavnici Ministarstva rada i mirovinskog sustava prisutne su upoznali s upravo donesenom odlukom o utvrđivanju godišnje kvote dozvola za zapošljavanje stranaca za 2018. godinu kojom Vlada daje dozvolu za zapošljavanje 22 tisuće stranaca te odobrenje da se produži još devet tisuća za strance koji su već ove godine radili u Hrvatskoj.

Najviše dozvola, njih 11 tisuća, izdano je za strane radnike u graditeljstvu, 4660 za turističke strane djelatnike, a slijede ih dozvole u brodograđevnoj djelatnosti.

Također, iz Ministarstva je najavljeno i potpisivanje bilateralnih sporazuma, za početak s Bosnom i Hercegovinom, i to ne samo sporazuma u vezi s uvozom sezonskih radnika nego i sporazuma vezanog za upućene radnike.

Tvrtke su mahom pozdravile izglasano povećanje godišnje kvote za 2018. godinu, no isto su tako svjesne da to predstavlja svojevrsnu „vatrogasnu“ mjeru u postojećim, iznimno otežanim gospodarskim uvjetima. Nužno je sinergijskim pristupom svih sudionika potaknuti domaće tržište rada.

Ključna su pitanja gospodarstvenika o kojima se raspravljalo na skupu bila ogromne fluktuacije radnika koje je nemoguće spriječiti, demografska starost stanovništva RH, nedostatak strukovnih kadrova unatoč velikom broju nezaposlenih, nužnost povezivanja i usklađivanja obrazovnog sustava s potrebama radnika, nedovoljna percepcija o kvaliteti i atraktivnosti strukovnih obrazovnih programa, slab interes nezaposlenih za sudjelovanje u obrazovnim programima, nužnost provedbe cjeloživotnog obrazovanja, brže predavanje zahtjeva, kao i izdavanje dozvola za rad, liberalizacija i proširivanje pojmovnih naziva struke u određenim djelatnostima, usklađivanje evidencije nezaposlenih itd.

Prisutne članice pozvane su da sva svoja očitovanja, prijedloge i mišljenja o tim pitanjima dostave i u pisanom obliku HGK –Županijskoj komori Rijeka kako bi se uputili na razmatranje Ministarstvu rada i mirovinskog sustava i drugim nadležnim institucijama.