Predsjednica Zajednice pustolovnog turizma pri HGK Laura Popovac
Izvor: YouTube

Za pustolovni turizam tek počinje sezona

Objavljeno: 01. 08. 2016. , Ažurirano: 17. 08. 2016.

"Promotrimo li stopu rasta pustolovnoga turizma, koja proteklih godina iznosi i do 65% na godišnjoj razini, možemo zaključiti da je riječ o jednom od najbrže rastućih segmenata u ovoj djelatnosti. Također, sve se više pozicionira kao jedan od ključnih hrvatskih turističkih proizvoda", rekla je predsjednica Zajednice pustolovnog turizma pri HGK Laura Popovac te dodaje da je svaki vid turizma koji se održava u periodu izvan glavne sezone od velike važnosti za Hrvatsku.

Popovac ističe kako Hrvatska, sa svojim prirodnim resursima, pruža mogućnost za različite vrste aktivnosti koje ulaze u domenu pustolovnih, poput špiljarenja, penjanja, trekinga, biciklizma, planinarenja, jahanja, vožnje kajakom i kanuom morem i rijekama, raftinga, ronjenja i dr.

U suradnji s Hrvatskom gorskom službom spašavanja, kao partnerom u segmentu sigurnosti izvođenja pustolovnih događanja, Komora od 2004. održava radionice za osposobljavanje nositelja i organizatora turističkih sadržaja u prirodi. Cilj je pružiti viši stupanj sigurnosti turistima pri sudjelovanju u pustolovnim aktivnostima koje se uglavnom ostvaruju na nepristupačnom terenu. "Program osposobljavanja od 2004. do 2015. završila su ukupno 554 polaznika, dok je u 2016. broj polaznika bio 175, što dovoljno govori o porastu popularnosti ove vrste turizma u Hrvatskoj", kazala je Popovac.

"Ovo je zanimljiva godina za pustolovni turizam u kojoj je u ožujku, u suorganizaciji HGK, održan prvi međunarodni susret profesionalaca u pustolovnom turizmu International Adventure Expo (IAE’16) u Zagrebu", ističe Popovac te dodaje da su se na tom susretu pružatelji usluga u pustolovnom turizmu imali priliku predstaviti domaćim i inozemnim turoperatorima i putničkim agencijama te svim ostalim dobavljačima roba i pružateljima usluga relevantnih za pustolovni turizam. Također, ove je godine najveća svjetska organizacija pustolovnog turizma Adventure Travel Trade Association (ATTA) organizirala svoju prvu europsku konferenciju pod nazivom AdventureNEXT Balkan u Makedoniji, nakon čega je pet hrvatskih pustolovnih agencija dobilo priliku organizirati studijsko putovanje Bike, Hike, Taste and Dive in Croatia’s Adventures. Putovanje je bilo namijenjeno stranim turoperatorima i novinarima, a organizaciji su potporu pružile Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska turistička zajednica.