Izvor: Pixabay

Više od 20 mjeseci rasta industrijske proizvodnje


Objavljeno: 29. 11. 2016. , Ažurirano: 18. 02. 2020.


U listopadu ove godine industrijska je proizvodnja bila, prema kalendarski prilagođenim podatcima, veća za 1,8% u odnosu na listopad 2015. godine, čime je nastavljen trend godišnjeg rasta koji kontinuirano traje od veljače 2015. godine.

Takav je trend najvećim djelom rezultat povoljnijih kretanja inozemne potražnje za tim proizvodima (robni izvoz, podatci dostupni zaključno s rujnom ove godine) i domaće potražnje (osobna i državna potrošnja te investicije, zaključno s lipnjem ove godine). Takva kretanja industrijske proizvodnje u listopadu strukturno su rezultat povećanja proizvodnje u prerađivačkoj industriji (1,5%, kontinuirani godišnji rast od veljače 2015. godine) te opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji (7,6%, šest mjeseci rast), ali i pada proizvodnje kod rudarstva i vađenja (-3,9%, nakon pet mjeseci rasta uslijedila su dva mjeseca pada).

Promatrano prema GIG-u, godišnje povećanje ukupne industrijske proizvodnje u listopadu zabilježeno je u trima grupacijama: kapitalni proizvodi (7%, od svibnja prošle godine samo dva pada), energija (5,7%, u ovoj godini isti broj mjeseci pada i rasta) i trajni proizvodi za široku potrošnju (3%, nakon tri mjeseca pada uslijedila su dva mjeseca rasta). Kod intermedijarnih proizvoda (-0,8%) i netrajnih proizvoda za široku potrošnju (-1%) u listopadu je zabilježen prvi ovogodišnji pad. 

U prvih deset mjeseci ove godine industrijska je proizvodnja bila, prema kalendarski prilagođenim podatcima, veća za 3,8% u odnosu na isto razdoblje 2015. godine (kada je rast iznosio 2,7%), ali i 12,5% manja u odnosu na isto razdoblje 2008. godine. Uz izgledni nastavak povoljnijeg trenda domaće i inozemne potražnje, za ovu se godinu može očekivati rast industrijske proizvodnje, i to treću uzastopnu godinu.

Na razini EU bilježi se pozitivan godišnji trend industrijske proizvodnje koji kontinuirano traje od prosinca 2014. godine, a takva kretanja djelomično su rezultat povoljnije domaće potražnje (potrošnja kućanstva, države i investicije) i inozemne potražnje (robni izvoz, diskontinuirani trend rasta do ove godine kada se počinje bilježiti uglavnom pad).

U prvih devet mjeseci ove godine industrijska je proizvodnja EU bila, prema kalendarski prilagođenim podatcima, u prosjeku veća za 1,3% (u Hrvatskoj 4,1% veća) u odnosu na isto razdoblje 2015. godine, ali i 5% manja (u Hrvatskoj 12,8% manja) u odnosu na isto razdoblje 2008. godine.