Prvi službeni posjet veleposlanika Rumunjske - Županijska komora Split

Objavljeno: 11. 11. 2016. , Ažurirano: 14. 11. 2016.

Veleposlanik Rumunjske u Hrvatskoj Constantin-Mihail Grigorie posjetio je 11. studenoga Županijsku komoru Split te se sastao s predsjednicom Katijom Buličić i voditeljicom Odsjeka za međunarodne poslove Gorankom Koštom. Raspravljali su o trenutnom stanju i mogućnostima unaprjeđenja bilateralne gospodarske suradnje.

Sastanku su prisustvovali i gospodarski ataše Sebastian Rusu te budući počasni konzul Rumunjske u Splitu, Stjepan Roglić.

Roglić je, inače, ugledni gospodarstvenik koji već godinama posluje na rumunjskom tržištu te otvaranje konzulata u Splitu vidi kao odličnu priliku za širenje gospodarske suradnje s ovom zemljom. U Splitu živi 65 rumunjskih državljana, dok cijela rumunjska zajednica u Hrvatskoj ima više od 2000 članova.

Rumunjskom je veleposlaniku predstavljen gospodarski potencijal županije te mogućnosti organiziranja bilateralnih susreta gospodarstvenika. Buličić je istaknula značajan porast broja dolazaka rumunjskih turista u Splitsko-dalmatinsku županiju, koji je povećan za 20% u odnosu na prošlu godinu.

Grigorie je istaknuo mogućnost povezivanja s rumunjskim gradom Konstancom, s obzirom na sličnosti gospodarstva sa Splitsko-dalmatinskom županijom.

Najavili su Rumunjsko-hrvatski gospodarski forum u prvoj polovini iduće godine u Bukureštu te su posebno istaknuli mogućnost suradnje gospodarskih komora i na regionalnoj razini.

S obzirom na to da je veleposlanik tek stigao u Hrvatsku i izabrao Split za prvi službeni posjet, očekuje se intenzivnija gospodarska suradnja s obiju strana.