Edukacija o promjenama u platnom prometu
Izvor: HGK ŽK Sisak

U ŽK Sisak održana druga SEPA radionica o promjenama u platnom prometu u 2016.


Objavljeno: 10. 02. 2016. , Ažurirano: 30. 08. 2016.


Od 1. listopada 2016. izravno terećenje odvija se prema novim pravilima: umjesto postojećeg izravnog terećenja, kojeg danas u pravilu potrošač ugovara sa bankom, potrošač primatelju plaćanja daje suglasnost za izravno terećenje svojeg računa.

U Županijskoj komori Sisak u srijedu, 10. veljače održana je druga SEPA radionica o promjenama u platnom prometu u 2016. godini, a u okviru Hrvatskog SEPA foruma.

Predavačice su bile Irena Ivoš i Jadranka Nevajda, predstavnice Financijske agencije, u ime Hrvatskog SEPA foruma.

SEPA (jedinstveno područje plaćanja u eurima; engl. The Single Euro Payment Area) jest područje u kojem pravne i fizičke osobe zadaju i primaju plaćanja u eurima, unutar Europskog gospodarskog prostora, pod istim osnovnim uvjetima, s istim pravima i obvezama, neovisno o mjestu na kojem se nalaze i neovisno o tome je li riječ o nacionalnim ili prekograničnim plaćanjima. Pristupanjem Europskoj uniji krajnji rok migracije za platne transakcije u eurima na SEPA platne instrumente obvezujući je i za Hrvatsku.        

Provedba SEPA projekta u Hrvatskoj u tehničkom smislu predstavlja i djelomičnu reformu platnog sustava budući da je Nacionalni odbor za platni promet, kao glavno upravljačko tijelo nacionalnog SEPA projekta u RH, donio odluku da SEPA projektom trebaju biti obuhvaćene i nacionalne platne transakcije u kunama. Radi podržavanja izmjena u platnom prometu potrebno je obaviti prilagodbe u poslovnim sustavima korisnika kako bi se osiguralo nesmetano odvijanje plaćanja:  

Od 1. travnja 2016. uvodi se novi format zbrojnog naloga za prijenos: umjesto postojeće tekstualne datoteke zbrojnog naloga za elektronička plaćanja sve će banke zaprimati isključivo SEPA kreditne transfere u novom XML formatu – poruka pain 001.001.03.

Od 1. listopada 2016. izravno terećenje odvija se prema novim pravilima: umjesto postojećeg izravnog terećenja, kojeg danas u pravilu potrošač ugovara sa bankom, potrošač primatelju plaćanja daje suglasnost za izravno terećenje svojeg računa.

Edukacija je bila namijenjena svim poslovnim subjektima (osobito odjelima IT podrške i računovodstvu), malim i srednjim poduzetnicima, velikim trgovačkim društvima – izdavateljima računa, obrtnicima kao i tijelima javne vlasti (lokalna i regionalna samouprava).

Više informacija o SEPA projektu u Hrvatskoj možete pronaći na www.sepa.hr.