U Karlovcu održana prva konferencija EU za mlade

Objavljeno: 14. 12. 2016. , Ažurirano: 16. 12. 2016.

Županijska komora Karlovac predstavila se na konferenciji EU za mlade - Zaposlenost mladih kroz obrazovanje i politike EU, održanoj u utorak, 13. prosinca, u Gradskom kazalištu Zorin dom. Konferencija, u organizaciji Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, Veleposlanstva Slovačke Republike u RH te Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU, okupila je mlade i studente iz Karlovačke, Zagrebačke i Sisačko-moslavačke županije kako bi ih informirala o mogućnostima financiranja iz EU fondova za studente, mlade nezaposlene osobe i mlade poduzetnike.

Voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Branko Baričević osvrnuo se na mogućnosti koje mladi mogu koristiti iz EU fondova, a državni tajnik u Ministarstvu rada, socijalne skrbi i obitelji Slovačke Republike Branislav Ondruš predstavio je njihov model rješavanja problema nezaposlenosti među mladima. Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac osvrnula se na program stručnog osposobljavanja kao važnoga koraka prema samozapošljavanju na EU projektima te je iskazala nezadovoljstvo dosadašnjom iskorištenošću sredstava iz EU fondova. Predstavila je i novi projekt Ministarstva - Akademiju regionalnog razvoja i fondova EU te je pozvala sve zainteresirane da se uključe.

Županijska komora Karlovac predstavila je novootvoreni Razvojni centar namijenjen upravo mladima, inovativnim i poduzetnim osobama koje žele pokrenuti vlastiti posao. Istaknuti su povoljni uvjeti najma koji uključuju besplatan uredski prostor s uračunatim režijskim troškovima za prvu godinu. Budućim je stanarima na raspolaganju i besplatno korištenje dvorane za sastanke s pripadajućom opremom, besplatni Internet, predstavljanje na internetskoj stranici te savjetodavna i organizacijska pomoć.