Tko izdaje dozvole za međunarodni prijevoz tereta?

Shutterstock

Hrvatska gospodarska komora (HGK) prema odredbama Zakona o prijevozu u cestovnom prometu (NN 82/13) raspodjeljuje dozvole za međunarodni prijevoz tereta.

Pristup na tržište međunarodnog cestovnog prijevoza tereta za domaćeg prijevoznika još je reguliran sljedećim propisima:

• Pravilnikom o raspodjeli dozvola za međunarodni prijevoz tereta (NN 122/13)
  • Bilateralnim ugovorima o međunarodnom cestovnom prometu koji su na snazi.

Dozvole za međunarodni prijevoz tereta domaćim prijevoznicima izdaje još i Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture (MPPI – www.mppi.hr) te Hrvatska obrtnička komora (HOK – www.hok.hr ).

Postupak i način raspodjele stranih dozvola propisani su Pravilnikom o raspodjeli dozvola za međunarodni prijevoz tereta. Prema članku 4. Pravilnika o raspodjeli dozvola za međunarodni prijevoz tereta, raspodjelu kritičnih i CEMT-dozvola domaćim prijevoznicima obavlja Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture. Raspodjelu nekritičnih dozvola domaćim prijevoznicima obavlja Hrvatska gospodarska komora (HGK) i Hrvatska obrtnička komora (HOK), putem svojih županijskih ispostava.

HGK obavlja raspodjelu dozvola preko mreže 19 Županijskih komora, Komore Zagreb (nadležna komora za područje grada Zagreba i Zagrebačke županije) te Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije.