Vinari na 12. susretu u Skradinu
Izvor: ŽK Šibenik

U Skradinu održan dvanaesti Susret vinara Šibensko-kninske županije

Objavljeno: 08. 05. 2017. , Ažurirano: 16. 05. 2017.

U petak, 12. svibnja, u restoranu Bak u Skradinu održao se Susret vinara Šibensko-kninske županije na kojem su se okupili vinari, ugostitelji i svi ljubitelji dobrog vina, već dvanaestu godinu zaredom.

Prošla je godina za vinogradare i vinare bila izuzetno dobra. Grožđe je bilo vrhunske kvalitete, što je vidljivo iz strukture tijela pojedinih vina, bogatih visokim alkoholima i lijepim aromama.

Ocjenjivači su prikupili i vrednovali 56 uzoraka vina: 19 uzoraka bijelih vina, 28 uzoraka crnih vina i devet rosé.

Kod bijelih vina dominirale su autohtone sorte Debit i Maraština žuto zelene boje, dobro izbalansiranih kiselina i voćnih aroma. Stručnim pristupom, kontroliranim uvjetima u podrumu, upotrebom novih tehnologija te upotrebom kvasaca i enzima dobivena su vina vrhunske kvalitete. Najbolje ocijenjeno bijelo otvoreno vino: Andro Rak – Maraština, bijelo buteljirano: Mile Maleš – Pošip.

Mile Maleš, Nediljko Dujić.JPG

Mile Maleš, Nediljko Dujić; Izvor: ŽK Šibenik

Crna vina su izrazito dobrih boja, tijela, viših alkohola i tipičnih sortnih karakteristika, ali nešto lošija nego prošle godine. Najbolje ocijenjeno crno otvoreno vino: OPG Borna Reljić – Mrelot, crno buteljirano: Stipe Knežević – Cabernet Sovignon.

Sipe Knežević, Nediljko Dujić.JPG

Stipe Knežević, Nediljko Dujić; Izvor: ŽK Šibenik

Ovogodišnje su iznenađenje uzorci rosé vina vrlo lijepih voćnih aroma sa izbalansiranim odnosom alkohola i kiselina, vrlo dobro ocijenjenih. Najbolje je ocijenjen rosé Vinarije Birin.

Nikola Birin, Ivan Soža.JPG

Nikola Birin, Ivan Soža; Izvor: ŽK Šibenik

Ocijenjena su vina domaćih sorti:
Najbolje ocijenjen Debit – Lasin d. o. o.
Najbolje ocijenjena Maraština – Andro Rak i Vinarija Birin
Najbolje ocijenjen Babić – Andro Rak
Najbolje ocjenjena Plavina – Ivan Grozdanić

Opći dojam enologa pri ocjenjivanju vina je da su vina Šibensko-kninske županije sve kvalitetnija i zaslužuju puno više pažnje na tržištu Hrvatske i inozemstva.

Susrete je organiziralo Društvo agronoma Šibensko-kninske županije u suradnji s HGK Županijskom komorom Šibenik, Razvojnom agencijom Šibensko-kninske županije i Poljoprivredno savjetodavnom službom Šibensko-kninske županije. Pokrovitelji su bili Šibensko-kninska županija i Grad Skradin.