Dario Karačić
Izvor: HGK

Održan Stručni skup Zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom – prilika, a ne namet


Objavljeno: 10. 11. 2017. , Ažurirano: 21. 11. 2017.


U Hrvatskoj gospodarskoj komori – Komori Zagreb 20. studenoga održao se Stručni skup Zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom.

Skup je otvorio Dario Karačić s Instituta za razvoj tržišta rada predavanjem Zašto je za podizanje konkurentnosti važno zapošljavati osobe s invaliditetom? Naglasio je da je u Hrvatskoj oko pola milijuna osoba s invaliditetom, i više ako gledamo razne teškoće, npr. disleksija, disgrafija, odnosno 12 posto stanovništva, među kojima je 250.000 u radno aktivnoj dobi, što čine veliki radni potencijal, ali ih je zaposleno tek 17.000.

Natalija Krajnović iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom održala je predavanje koje su kvote i poticaji Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom i usluge Centra za profesionalnu rehabilitaciju. U predavanju su predstavljene vrste poticaja na otvorenom tržištu rada i koji su uvjeti za ostvarenje poticaja odnosno poticaje mogu ostvariti poslodavci koji zapošljavaju osobe s invaliditetom te osobe s invaliditetom koje se samozapošljavaju.

O iskustvima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje pri zapošljavanju osoba s invaliditetom govorila je Marijana Grgin, stručni savjetnik za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Upozorila je kako je najviše zaposlenih osoba s invaliditetom u Gradu Zagrebu. Prema vrsti invaliditeta, najviše je zaposlenih osoba s intelektualnim poteškoćama, a slijede osobe s kombiniranim smetnjama i tjelesnim invaliditetom.

Iskustva poslodavca pri zapošljavanju osoba s invaliditetom predstavila je Ana Jakovina iz financijske agencije – FINA. Naglasila je kako se financijska agencija vodi kao društveno odgovoran poslodavac s dugom tradicijom zapošljavanja i praćenja osoba s invaliditetom te da su iskustva s osobama s invaliditetom jako pozitivna te ih smatraju vrijedan dio ljudskih potencijala Fine, njihov doprinos kvalitetnom odvijanju poslovnih procesa utječe na povećanje ažurnosti i smanjenje troškova i obogaćivanje međuljudskih odnosa. Pozitivno iskustvo reflektiralo se i na planiranje budućih potreba uspješne integracije u radnu sredinu, bez diskriminacije i isticanja razlika.