U Splitu održan stručni skup o zapošljavanju i radu osoba s invaliditetom


Objavljeno: 28. 11. 2016. , Ažurirano: 09. 12. 2016.


''U Hrvatskoj je od ukupnog broja stanovnika 12% osoba s invaliditetom, koje su vrlo malo zastupljene u radnom odnosu, a čijih preostalih radnih sposobnosti i potencijala se hrvatsko društvo ne bi smjelo odreći'', rekla je pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak na stručnom skupu Zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom – prilika, a ne namet, održanom 6. prosinca u Splitu.

Skup su organizirali Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom i Županijska komora Split, s ciljem senzibiliziranja javnosti i poslovne zajednice za tematiku zapošljavanja i rada osoba s invaliditetom te poticanja poslodavaca s područja Splitsko-dalmatinske županije da prepoznaju potencijal osoba s invaliditetom, shvate da invaliditet ne znači nesposobnost za rad te da zakonsku obvezu kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom pretvore u priliku za daljnje unapređenje poslovanja.

Naime, poslodavci s najmanje 20 zaposlenika u zakonskoj su obvezi zapošljavati osobe s invaliditetom, što je kod dijela poslodavaca izazvalo otpor, dok su drugi tu obvezu prepoznali kao priliku za dobivanje kvalitetne radne snage uz poticaje koje za njihovo zapošljavanje omogućava država.

''Zvuči apsurdno, ali je tako; Hrvatskoj nedostaje radne snage, iako smo zemlja s 230 tisuća nezaposlenih. Poslodavci trenutno potražuju 19 tisuća stranih radnika, a s druge, pak, strane postoji veliki neiskorišteni potencijal'', rekao je Davorko Vidović, savjetnik za radnu politiku i zapošljavanje HGK. Stoga je važno informirati poslodavce o tome da je Hrvatska, uz zakonodavni, razvila i institucionalni sustav potpore i brojnih poticaja zapošljavanju osoba s invaliditetom te ih je upoznati s mogućnostima korištenja tih poticaja, osobito po pitanju prilagodbe radnih mjesta osobama s invaliditetom.

 1.png

Natalija Krajnović iz Ureda pravobraniteljice predstavila je poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom (subvencija plaće, sufinanciranje troškova za prilagodbu radnog mjesta i uvjeta rada i dr.), kvote za njihovo zapošljavanje, mogućnosti korištenja zamjenskih kvota, ali i nagrade za poslodavce koji zapošljavaju više osoba s invaliditetom od propisane kvote, odnosno za one koji zapošljavaju manje od 20 radnika, a imaju zaposlene osobe s invaliditetom.

Važno je naglasiti da poslodavci poticaje i nagrade mogu ostvariti samo za osobe upisane u Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom.

''Na području Splitsko-dalmatinske županije posao traže 544 osobe s invaliditetom, u deset mjeseci ove godine zaposleno je ukupno 140 osoba s invaliditetom, što čini svega 0,5% od ukupno zaposlenih osoba u županiji, što je znatno manje u odnosu na županije sjeverozapadnog dijela Hrvatske'', rekla je Aleksandra Hajdić iz Područnog ureda HZZ-a u Splitu, predstavljajući iskustva i poticaje HZZ-a.

Iskustvo u zapošljavanju osoba s invaliditetom s prisutnima su podijelili Dajana Šunjić iz tvrtke Maestro Projekt d. o. o. te Tomislav Bogović iz splitskog DES-a koji zapošljava 112 osoba s invaliditetom. Oni su pozvali i druge poslodavce da ne robuju predrasudama već da daju priliku osobama s invaliditetom jer je riječ o izvrsnim i savjesnim radnicima koji pridonose i poboljšanju poslovne klime u tvrtki.

Na skupu je bilo tridesetak predstavnika županijskih tvrtki i institucija, koji su razmijenili iskustva te iskoristili priliku za postavljanje konkretnih pitanja.

Zainteresirani za zapošljavanje kompetentnih osoba s invaliditetom na www.zaposliosi.hr mogu pronaći brojne korisne informacije, uključujući i zanimljivu aplikaciju virtualne tvrtke.