Održana sjednica Strukovne grupe proizvodnje i prerade grožđa i vina

Objavljeno: 09. 02. 2017. , Ažurirano: 10. 03. 2017.

Članice Strukovne grupe proizvodnje i prerade grožđa i vina sastale su se 17. veljače u Županijskoj komori Krapina i razgovarali su o organizaciji ocjenjivanja vina Vinarijada 2017 koja se održava od 24. veljače do 22. travnja te o organizaciji 50. jubilarnog sajma i izložbe zagorskih vina u Bedekovčini (od 19.-20.5.2017.).

KRAPINA-Sjednica Strukovne grupe vinara-2.jpg

Slavko Merkaš, voditelj ; Izvor: ŽK Krapina; Snimio: Lucija Šipek.

Voditelj Strukovne grupe Slavko Merkaš na samom početku sjednice upoznao je prisutne s provedenim aktivnostima krajem 2016. godine kao i početkom ove godine, a koje se odnose na pojavu bolesti „Zlatne žutice“ u vinogradima Republike Hrvatske. Na inicijativu Hrvatske gospodarske i Hrvatske obrtničke komore te Udruge vinogradara sjeverozapadne Hrvatske 24. studenog 2016. vinariji Šafran raspravljalo se o pojavi „Zlatne žutice“.

Pojava bolesti zlatne žutice vinove loze prvi put u našoj vinogradarskoj podregiji Zagorje – Međimurje evidentirana je prvi puta prije 14 godina, u tom periodu bolest je eskalira do razine epidemije tada donesene mjere, ograničeni pristup u suzbijanju ove bolesti, nisu dale željeni učinak, a razloga ima više koje smo i danas nabrojali. Danas smo u situaciji da bolest prijeti galopirajućom brzinom i uništavanju svih vinograda u koje su u posljednjih 20 godina uložena značajna sredstva. Iz tih razloga u sprečavanju širenja i uništenja zaraženih jedinki vinove loze zahtjeva hitnu i učinkovitu dugoročnu akciju svih dionika odgovornih za razvoj proizvodnje vina i obrade vinograda na razini naše županije, gradova i općina.

Darko Preiner s Agronomskog fakulteta upoznao je prisutne s inicijativom Agronomskog fakulteta glede osnivanja lozno-selekcijskog centra vinove loze u Republici Hrvatskoj. Ovom inicijativom želi se nadzirati sadni materijal jer je poznato da je fitoplazma ušla u Hrvatsku sa sadnim materijalom i nije se mogla toliko brzo proširiti preko cvrčka. Prije ulaska u EU u roku od pet godina podigli smo 10.000 novih hektara vinograda, a u tom periodu uvezeno je jako puno sadnog materijala kojeg je bilo nemoguće u potpunosti nadzirati.

U prosincu prošle godine potpisan je ugovor za treću fazu projekta Zaštita i revitalizacija autohtonih sorti vinove loze Hrvatskog zagorja pod nazivom : Istraživanje proizvodnih karakteristika autohtonih sorti vinove loze Hrvatskog zagorja. Projekt će trajati od proljeća 2017.g. do 2022. godine. Bilo je potrebno zasaditi veći dio pokusnih vinograda i matičnjak autohtonih sorata vinove loze te je u periodu prve i druge faze zasađeno 8.400 trsova odnosno negdje oko 2 ha, rekao je voditelj grupacije Merkaš. Zasađeno je na različitim tlima kao i nadmorskim visinama, nagibima, stranama svijeta; dakle jedno istraživanje koje daje jednu dobru osnovu za istraživanja u trećoj fazi.

Strukovna grupa proizvodnje i prerade grožđa i vina pri ŽK Krapina od 17. veljače mijenja svoje ime u Strukovnu grupaciju proizvodnje i prerade grožđa i vina sukladno izmjenama Statuta Hrvatske gospodarske komore.