Održana sjednica Strukovne grupe graditeljstva ŽK Dubrovnik

Objavljeno: 08. 12. 2016. , Ažurirano: 12. 12. 2016.

Strukovna je grupa graditeljstva ŽK Dubrovnik održala 8. prosinca svoju šesnaestu sjednicu.

Djelatnost graditeljstva Dubrovačko-neretvanske županije, usprkos rastu ukupnog prihoda od 4% u 2015. u odnosu na prošlu godinu, poslovala je s neto gubitkom od 36,6 milijuna kuna. Županijski građevinari od početka krize ostali su bez 1.400 radnika, odnosno 40% manje nego 2008. godine. U strukturi ukupnog prihoda gospodarstva županije zauzimaju tek peto mjesto s udjelom 8% te treće prema broju zaposlenih (11%).

Na sjednici se raspravljalo o tome kako riješiti nedostatak radne snage u graditeljstvu. Županijski građevinari u anketi su se izjasnili da im nedostaje kvalificirane radne snage, i to najviše zidara, tesara i armirača.

Uskoro se očekuje se da će Vlada, prema prijedlogu Ministarstva rada i mirovinskog sustava, odobriti više od dvije tisuće dozvola za zapošljavanje stranaca za djelatnost graditeljstva.

Prisutnima je predstavljen i projekt Dualnog obrazovanja koji je HGK, uz potporu Hrvatske obrtničke komore, započela kako bi se riješio problem nedostajuće kvalificirane radne snage, i to tako što bi se učenicima pružilo radno iskustvo, znanje i potrebne vještine te bi im se omogućilo da budu plaćeni za rad. Komora se zalaže za uvođenje pilot-projekta i za postupno povećanje broja učenika u tom sustavu, ovisno o potrebama gospodarstva, kako je u Njemačkoj i Austriji. Već je nekolicina županijskih tvrtki iz građevinskog sektora izrazila želju da ih se uključi u provedbu projekta, zaposli učenike kao šegrte te da se time riješi problem deficita radne snage.