U ŽK Vukovar održana edukacija o NATO-ovim natječajima

Objavljeno: 13. 11. 2017. , Ažurirano: 16. 11. 2017.

NATO i gospodarstvo – prilika za domaće gospodarstvo, edukacija je koja je 15. studenoga održana u Županijskoj komori Vukovar, u suradnji s Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta te Uredom vijeća za nacionalnu sigurnost kao dio projekta Hrvatsko gospodarstvo i NATO.

Vlada Republike Hrvatske pokrenula je projekt Hrvatsko gospodarstvo i NATO, a Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta Republike Hrvatske kao nositelj projekta blisko surađuje s Ministarstvom obrane, Ministarstvom vanjskih i europskih poslova, Misijom RH pri NATO-u, s Uredom Vijeća za nacionalnu sigurnost i Hrvatskom gospodarskom komorom.

Kako bi što bolje informirala poduzetnike o mogućnostima koje pruža članstvo u NATO-u, HGK organizira seminare o toj temi po županijskim komorama.

Predavanja u ŽK Vukovar održali su Mirna Maravić iz Ministarstva gospodarstva, Stipe Džapo iz Pododjela za obrambenu industriju, NATO i offset Sektora za industriju i IT pri HGK te Mato Katava iz Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost, a na edukaciji su sudjelovali predstavnici 11 tvrtki.

Ovom su prilikom tvrtke pozvane da koriste informacije i kontakte koje im pruža HGK na internetskoj stranici NATO natječaji, kako bi se jednostavno i pravodobno upoznale s mogućnostima poslovanja s NATO-savezom.

20171115_122237_resized.jpg

Pozive na sudjelovanje u javnom nadmetanju raspisuju sastavnice NATO-a, a ne objavljuju se javno. Pristup takvim podacima omogućit će se tvrtkama koje se upišu u Registar gospodarskih subjekata zainteresiranim za sudjelovanje u NATO-natječajima. U Registar se upisuju pravne i fizičke osobe koje svojom djelatnošću i poslovnim osobinama ispunjavaju uvjete za primanje i raspolaganje neklasificiranim i klasificiranim NATO-podacima. Upis u Registar provodi se na temelju zahtjeva gospodarskog subjekta dostavljenog na odgovarajućem obrascu (obrazac zahtjeva za upis u Registar).

Sudionici edukacije bili su upoznati i s dokumentima koje je potrebno pribaviti pri prijavi na pojedine natječaje – Potvrda o prikladnosti (Declaration of eligibility) i Sigurnosni certifikat (Security clearance), koje izdaju Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta i Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost.