Strukovna grupa tekstilne i obućarske industrije pod predsjedanjem Davora Sabolića
Izvor: HGK

ŽK Čakovec: Održana sjednica Strukovne grupe tekstilne i obućarske industrije


Objavljeno: 24. 11. 2016. , Ažurirano: 05. 12. 2016.


U petak, 2. prosinca, ŽK Čakovec je održala sjednicu Strukovne grupe tekstilne i obućarske industrije.

Na dnevnom redu sjednice koju je vodio predsjednik Strukovne grupe Davor Sabolić, bile su sljedeće točke:

  • verifikacija zapisnika s prošle sjednice Strukovne grupe od 23. rujna 2015. g.
  • aktualno stanje u sektoru tekstilne i obućarske industrije Međimurske županije i rezultati poslovanja u 2015. godini
  • prijedlog mjera očuvanja održivosti radnointenzivnih sektora gospodarstva
  • prijedlog članova Vijeća Udruženja tekstilne i odjevne industrije pri HGK

Rezultati poslovanja u 2015. godini, koji su predstavljeni na sjednici, pokazuju da neki parametri bilježe porast u odnosu na 2014. godinu, a neki pad.

U tekstilnoj industriji porasli su ukupni prihodi za 7,2%, ukupni rashodi za 19,6%, prosječan broj zaposlenih za 3,1% i prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom za 1,1%. Smanjena je vrijednost investicija u dugotrajnu imovinu za 58%, a saldo ukupnih prihoda i rashoda bio je negativan, i to u iznosu od -41,9 milijuna kuna.

U obućarskoj industriji ukupni su prihodi povećani za 20,7%, ukupni rashodi za 22,9%, prosječan broj zaposlenih za 15,7%, a prosječna neto plaća za 5,8%. Vrijednost investicija je pala za 8,4%, dok je saldo ukupnih prihoda i rashoda bio negativan (-3 milijuna kuna).

Gospodarstvenici su istaknuli da, unatoč tome što tekstilna i kožnoprerađivačka industrija u Republici Hrvatskoj imaju značajan udjel u izvozu, zaposlenosti i drugim kategorijama, nijedna dosadašnja Vlada nije imala sluha za potporu i unapređenje tih djelatnosti, dok se od sadašnje očekuje pomoć za lakši pristup fondovima Europske unije, do kojih je tekstilcima i kožarima danas praktički nemoguće doći. Uz to, potrebno je ukinuti parafiskalne namete koji s ovim industrijskim granama nemaju nikakve veze (npr. doprinos za šume), riješiti pitanje snošenja troškova za bolovanja do 42 dana, odnosno svesti ih na nulu, itd.

Sjednici koja je trajala od 12 sati do 13 sati i 30 minuta, prisustvovalo je šest predstavnika tekstilnih i obućarskih tvrtki sa sjedištem u Međimurskoj županiji te ravnatelj Gospodarske škole Čakovec Renato Vinko. U raspravi su po pojedinim točkama dnevnog reda sudjelovali gospodarstvenici Silvana Zdolec, Snježana Dominić, Davor Sabolić i Bojan Režonja.