U Sisku održano savjetovanje o zaštiti osobnih podataka

Objavljeno: 24. 10. 2017. , Ažurirano: 08. 11. 2017.

Agencija za zaštitu osobnih podataka u suradnji s Hrvatskom zajednicom županija, Hrvatskom gospodarskom komorom, Udrugom gradova te Hrvatskom udrugom poslodavaca organizirala je radionicu Modernizacija zakonodavstva o zaštiti osobnih podataka – GDPR u ponedjeljak, 6. studenoga u Županijskoj komori Sisak.

Cilj je savjetovanja bio prenijeti sudionicima informacije i znanje kako bi ga mogli koristiti u svom svakodnevnom radu i time poduzeti sve radnje koje su nužne da se područje zaštite osobnih podataka uredi u skladu sa svim propisima o zaštiti podataka, konkretno, u skladu s nadolazećom Općom uredbom o zaštiti podataka – GDPR (General Data Protection Regulation ), koja svima donosi nove obveze i veće odgovornosti, koja će se izravno primjenjivati u Republici Hrvatskoj od 25. svibnja 2018. godine.

„U Hrvatskoj je dosad na snazi bilo 28 različitih verzija zakona o zaštiti osobnih podataka, a od svibnja iduće godine u punoj će primjeni biti samo jedan materijalni propis, jedinstvena Opća uredba o zaštiti podataka, koja donosi ujednačena prava za sve građane te ujednačene obveze za sve koji su dužni voditi brigu o zaštiti osobnih podataka“, istaknula je Marija Pušić, voditeljica poslova za odnose s javnošću Agencije za zaštitu osobnih podataka.

AZOP_1.JPG

Jedna je od novina i ta da će sankcije za nepoštovanje odredbi Uredbe izricati nadležno regulatorno tijelo u Hrvatskoj, Agencija za zaštitu osobnih podataka, umjesto Prekršajnog suda. „Kazne su doista drastične. Imamo dva seta kažnjavanja, jedan je set kažnjavanja do dva posto ukupnog svjetskog prometa za proteklu godinu ili do 10 milijuna eura, a za drugi je set povreda kazna do četiri posto ukupnog svjetskog prometa za proteklu godinu ili do 20 milijuna eura“, istaknula je Pušić, dodavši kako primjenom novih odredbi očekuju i moguće probleme: „Naravno da će doći do problema, pogotovo zato što dosad voditelji obrade, odnosno zbirki osobnih podataka, nisu u potpunosti implementirali važeći Zakon o zaštiti osobnih podataka u svoje svakodnevno poslovanje. Međutim, valja naglasiti da ova Uredba nije samo prijetnja. Ovo je prilika za svaki gospodarski subjekt, za svakog voditelja obrade, dakle za županije, za svaku jedinicu lokalne uprave da naprave reda unutar svog sustava, da poslože sve te evidencije koje se tiču obrade osobnih podataka građana, fizičkih osoba. Znamo svi da su osobni podaci i informacije nešto najvrjednije što imamo“.

Opća uredba o zaštiti osobnih podataka jasnije propisuje prava i obveze službenika koji se bave prikupljanjem, obradom i korištenjem osobnih podataka i svih građana, naglasio je zamjenik sisačko-moslavačkog župana Ivan Celjak, dodavši kako je jedna od novina Uredbe i pravo na zaborav: „Građani će moći tražiti brisanje osobnih podataka kada više ne bude postojala potreba za njihovim korištenjem. Ono što je posebno zanimljivo političarima, oni neće moći tražiti brisanje svojih starih izjava s weba. Mi smo svjesni da zloupotrebom osobnih podataka može doći do teških kaznenih djela“, rekao je Celjak.

AZOP_2.JPG

Boris Mesarić, predsjednik ŽK Sisak, istaknuo je kako brojne tvrtke i ustanove već imaju razrađene sustave za zaštitu osobnih podataka. „U ovoj eri informatizacije to je više nego važno. Bez obzira na to što ljudi često, pogotovo na društvenim mrežama odaju i ono što ne bi trebali. No činjenica je da se sustavno i organizirano, i u državi, i lokalnoj zajednici, i u tvrtkama moramo itekako brinuti o zaštiti osobnih podataka svakog pojedinca“, rekao je Mesarić.

Ove se radionice održavaju diljem Hrvatske, a namijenjene su službenicima za zaštitu osobnih podataka u poslovnim subjektima, ali i predstavnicima lokalne i regionalne samouprave, javne vlasti te ostalim subjektima koji u svom radu prikupljaju i obrađuju osobne podatke.