Sergey Cheremen, Luka Burilović, Anvar Azimov
Izvor: HGK

Posjet ministra Uprave grada Moskve Hrvatskoj gospodarskoj komori

Objavljeno: 21. 03. 2017. , Ažurirano: 18. 02. 2020.

Tijekom službenog posjeta Zagrebu, ministar Uprave grada Moskve i direktor Odjela za međunarodnu gospodarsku suradnju Sergey Cheremen posjetio je Hrvatsku gospodarsku komoru gdje je održao radni sastanak s predsjednikom HGK Lukom Burilovićem i potpredsjednikom HGK Želimirom Kramarićem.

Na sastanku se raspravljalo o mogućnostima za unaprjeđenje poslovne suradnje između hrvatskih i ruskih gospodarstvenika i o mogućim zajedničkim budućim projektima koji vode prema tom cilju, a jedna je od njih i organizacija gospodarskog foruma između Zagreba i Moskve u drugoj polovini ove godine.

Ruska je strana pokazala zanimanje za jačanje suradnje u raznim granama gospodarstva, prije svega u farmaceutici, transportu i turizmu, te je dogovoren nastavak suradnje u tim područjima zajedničkim aktivnostima HGK i Predstavništva HGK u Moskvi.

Prema službenim podacima, carinske statistike poduzeća koja su registrirana na području grada Moskve u prvih devet mjeseci 2016. godine poslovno su surađivala s poduzećima iz više od 215 zemalja, a u tom je razdoblju ostvarena robna razmjena u iznosu većem od 136,3 mlrd. USD-a. Izravne su inozemne investicije u grad Moskvu do kraja prve polovine 2016. godine iznosile 189,3 mlrd. USD-a, što iznosi oko 48% od ukupnih investicija u Rusku Federaciju.

Glavna je djelatnost Odjela za međunarodnu gospodarsku suradnju Grada Moskve uspostavljanje gospodarskih i trgovinskih odnosa s inozemnim gradovima i upravo je radi toga visoko izaslanstvo Uprave grada Moskve koju predvodi ministar Cheremen u službenom posjetu Zagrebu.