O Odjelu za EU poslove, fondove i programe

Odjel za EU poslove, fondove i programe, koji djeluje unutar Sektora za međunarodne poslove i EU, prati i aktivno sudjeluje u kreiranju politika EU te sagledavanju njihovog utjecaja na hrvatsko gospodarstvo. Koristeći infrastrukturu nacionalnih i europskih udruženja čiji je HGK član, u suradnji s ostalim HGK organizacijskim jedinicama Odjel radi na zastupanju i zaštiti interesa hrvatskih tvrtki te pruža pomoć gospodarstvenicima u korištenju europskih strukturnih i investicijskih fondova. Odjel je nadležan i za poslove praćenja sudjelovanja HGK u raznim europskim projektima, razvijanju novih proizvoda i usluga koje su od koristi članicama te prijavu i provedbu projekata sufinanciranih iz fondova EU ili programa Unije.

Ključne aktivnosti Odjela mogu se podvesti pod sljedeće:

1. Programiranje i praćenje provedbe ESI fondova

Programske aktivnosti Odjela obuhvaćaju aktivnosti vezane uz praćenje izrade strateških dokumenata i zastupanje stavova članica HGK u procesu programiranja i izmjena strateških dokumenata (operativnih programa) koji su podloga za financiranje iz EU fondova odnosno sudjelovanje u pripremi poziva za dostavu projekata:

• Sudjelovanje s nacionalnim institucijama u partnerskim konzultacijama i izradi dokumenata za korištenje strukturnih fondova;
  • Zastupanje interesa članica prilikom izrade tekstova poziva na dostavu projektnih prijedloga koji se sufinanciraju iz fondova EU;
  • Praćenje politika EU i sagledavanje njihovog utjecaja na hrvatsko gospodarstvo;
  • Sudjelovanje u nacionalnim odborima za koordinaciju i praćenje provedbe ESI fondova te odboru za koordinaciju sudjelovanja RH u programima europske teritorijalne suradnje te makroregionalnim strategijama EU.
  1. Savjetodavne aktivnosti

Savjetodavne aktivnosti Odjela obuhvaćaju aktivnosti prema poduzećima/članovima HGK:

• Informativno / savjetodavne aktivnosti prema članicama u pogledu izrade tzv. „fit-in“ analize za prijavu poduzetnika na otvorene natječaje za dodjelu sredstava iz fondova/programa EU;
  • Usmjeravanje gospodarstvenika prema odgovarajućim izvorima financiranja iz EU fondova;
  • Ocjena veličine poduzetnika sukladno Definiciji malih i srednjih poduzeća Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014, savjetovanja vezana uz kumulaciju potpora, državne potpore i ostala pravila EU vezana uz dodjelu EU sredstava;
  • Pružanje pomoći u procesu prijave na natječaje.
  1. Informativne, promotivne i obrazovne aktivnosti

S ciljem podizanja svijesti među poslovnom zajednicom o mogućnostima sufinanciranja određenih poslovnih aktivnosti poduzetnika i putem europskih financijskih sredstava, Odjel kontinuirano provodi aktivnosti koje trebaju povećati korištenje fondova EU. One podrazumijevaju sljedeće:

• Informiranje o aktivnostima vezanim uz strateško-programske dokumente za financijsku perspektivu (2014. - 2020.);
  • Informiranje o dostupnim mogućnostima za poduzetnike za financiranje projekata iz ESI fondova;
  • Promocija EU natječaja raspisanih od strane nadležnih provedbenih tijela;
  • Informiranje o dostupnim mogućnostima financiranja i poticanja rasta gospodarstva iz strukturnih fondova u financijskoj perspektivi 2014. - 2020.
  • Informiranje o dostupnim mogućnostima poticanja rasta gospodarstva iz programa Unije;
  • Edukacija članica o EU regulativama (EU definicija MSP, Državne potpore, Potpore male vrijednosti, financijski instrumenti i slično)
  • Izdavanje publikacija, analiza, u koordinaciji s drugim HGK organizacijskim jedinicama;
  1. Ostale aktivnosti

Osim prethodno navedenog, Odjel je zadužen i za prijavu i provedbu određenih strateških projekata HGK kao i praćenje sudjelovanja HGK u raznim EU i bilateralnim projektima, što podrazumijeva:

• Izradu projektnih prijedloga i izvora financiranja strateških projekata HGK te prateće aktivnosti;
  • Koordinacija EU projekata u kojima sudjeluje HGK;
  • Logistička potpora svim HGK organizacijskim jedinicama u svezi pripreme i prijave projekata;
  • Provedba projekta vaučera HGK „Moj EU projekt vaučer“ namijenjenog sufinanciranju izrade natječajne dokumentacije za prijavu projekata na EU natječaje;
  • Vođenje Baze EU projekata poslovnih savjetnika;
  • Potpora radu Zajednice poslovnih savjetnika pri HGK.

Contacts

• Sektor za međunarodne poslove i EU Adresa: Rooseveltov trg 2 10000 Zagreb Email: eoi@hgk.hr Tel: +385 1 482 8382 Fax: +385 1 482 8379 direktorica: Silva Stipić Kobali tajnica: Lidija Rajković
  • Danijela Pečevski Senior Expert Associate Tel: +385 1 456 1652 Email: dpecevski@hgk.hr
  • Anamarija Petrov Senior Expert Associate Tel: +385 1 456 1609 Email: apetrov@hgk.hr