O Zajednici za inventivni rad

Zajednica za inventivni rad djeluje u okviru Odjelu za poduzetništvo i inovacije, Hrvatske gospodarske komore, kao neprofitna, dragovoljna organizacija čiji članovi dolaze iz svih slojeva gospodarstva: inovatori pojedinci i njihove udruge, obrtnici, tehnološki centri, razvojno-istraživačke institucije, fakulteti. Osnovna zadaća Zajednice je sudjelovati u stvaranju povoljnog okruženja za inventivno ponašanje pojedinca i skupina u društvu, uz izgradnju potrebnih odnosa i mreža za zajedničko djelovanje triju strana: industrije, inovatora i državne uprave.

Program rada Zajednice obuhvaća utvrđivanje interesa i potreba gospodarstva i usmjeravanje inventivnog rada potražnji za novim proizvodima, proizvodnim postupcima, tehnologijama i uslugama.

Djelujući u sustavu razgranate komorske mreže, Zajednica pomaže članicama u promidžbi i poslovnom povezivanju s mogućim domaćim i stranim partnerima, a naročito putem:

• predstavljanja inovacija, novih tehnologija i proizvodnih programa inovatora/poduzetnika na gospodarskim skupovima i izložbama koje HGK organizira u zemlji i inozemstvu;
  • povezivanja inovatora s mogućim poslovnim partnerima na putu komercijalizacije inovacija
  • posredovanja u razmjeni tehnoloških informacija i ponuda.

Zajednica tiska Katalog tehnoloških ponuda članica, koji se koristi za nuđenje domaćih inovacija i tehnologija na komorskim gospodarskim skupovima, kao i međunarodnim susretima (Transfer Technology Days). Katalog je dvojezičan (hrvatski i engleski), i predstavlja osnovicu za odabir najkvalitetnijih ponuda s kojima Zajednica aktivnije traži ciljane korisnike, proizvođače i ulagače.

Misija Zajednice glasi: Inovacije na tržište

Aktivnosti Zajednice za inventivni rad su:

• jačati poslovno povezivanje članica Zajednice međusobno, a posebice s predstavnicima hrvatskog gospodarstva putem ustrojstva Hrvatske gospodarske komore
  • povezivanje Zajednice s drugim i sličnim udrugama i strukovnim organizacijama u zemlji i inozemstvu
  • stvaranje baze podataka o trgovačkim društvima, pojedincima, ustanovama i udrugama s područja inventivnog djelovanja, a posebice članica Zajednice.
  • pružanje potpore i organizacijska pomoć inovatorima u organiziranju izložbi inovacija u zemlji i inozemstvu
  • promidžbene aktivnosti i prisustvo inventivnog rada na gospodarskim susretima u okviru HGK te suradnja sa stručnim specijaliziranim glasilima
  • aktivnosti vezane uz poticanje sustava nagrađivanja inovacija i njihovih autora
  • djelovanje prema čimbenicima koji utječu ili provode programe istraživanja i razvoja i odlučuju o razvitku poticajnog okruženja za inovacijsko djelovanje