Izvor: HGK

Radionica Kako se odvijaju procesi u EU u području zakonodavstva – kako se donose odluke u Bruxellesu?


Objavljeno: 26. 01. 2018. , Ažurirano: 29. 01. 2018.


Pravovremenim prijedlozima poslovnog sektora utjecati na poboljšavanje zakona EU  

Radionicom „Kako se odvijaju procesi u EU u području zakonodavstva – kako se donose odluke u Bruxellesu? želimo približiti procese koji se odvijaju pri donošenju zakona u Europskoj uniji radi sagledavanja kako Udruženje kemijske industrije HGK može sudjelovati u procesima te poboljšati zakonodavstvo“, istaknula je poslovna tajnica Udruženja Renata Florjanić otvarajući radionicu održanoj u organizaciji Udruženja kemijske industriju HGK te Vijeća Europske kemijske industrije CEFIC-a 26. siječnja u HGK.

Govoreći o metodama Europske komisije za poboljšanje kvalitete zakonodavstva usvojenog na razini EU te mogućnostima sudjelovanja u procesima donošenja odluka, pravna savjetnica CEFIC-a Liesbeth Timmermans istaknula je dinamiku sudjelovanja sudionika u različitim fazama donošenja regulative kako bi zakonodavstvo bilo učinkovitije i od koristi za poslovne subjekte i građane. „Europska komisija (EK) razmatra utjecaj zakonodavstva prije njegova donošenja, a intencija je usmjerenost na provedbu postojećeg prava, a ne samo donošenja novih akata, utemeljenost na dokazima, smanjivanje nepotrebnog tereta poslovnim subjektima te uključivanje sudionika u sve faze donošenja politika“, istaknula je Timmermans dodajući kako se ove godine u sektoru kemikalija očekuje ocjena i preispitivanje Reach Refit pravila, što će se uklopiti u općenito izvješće o prikladnosti te mogućih izmjena zakonodavstva, a izvješće će biti za sljedeću EK u 2019. godini. „Konzultacije s javnošću provedene su lani kod preispitivanja reacha, a sudionici imaju mogućnost dati primjedbe na zakonodavne prijedloge. Platforma Refit, koja traje od siječnja 2016. do listopada 2019. godine kanal je za predlaganje produktivnih rješenja te iznošenje problema u provedbi“, napomenula je Timmermans te dodala da su putem Refit platforme navođeni prijedlozi za Direktivu o industrijskim emisijama.  

O ovlastima Europskog vijeća, Europske komisije, Europskog parlamenta i Vijeća EU te primjer izmjena EU Direktive o otpadu govorio je voditelj odnosa s javnošću CEFIC-a Luca Ibelli. „Redovnim zakonodavnim postupkom usvaja se 90 posto akata, a sve su energetske i okolišne teme uređene na taj način. EK izrađuje prijedlog koji šalje u Europski parlament i Vijeće EU, gdje se usaglašava tekst prijedloga. Pregovori u prosjeku traju i do dvije godine te se u tri čitanja traži kompromisno rješenja. Prvo je čitanje najvažnije jer se uglavnom usvaja 80 posto teksta. Nakon izvješća Odbora i usvajanja amandmana, vodi se trijalog između EU institucija, a po sporazumu za prijedlog u Europskom parlamentu se glasuje te usvaja kvalificiranom većinom“, istaknuo je Ibelli dodajući kako je, primjerice, procedura za Direktivu o otpadu počela još 2015. godine, a 2018. nema još formalnog dogovora, no ipak se nazire završetak procesa.

 „Važno je znati rokove, imati popis utjecajnih ljudi u Bruxellesu, sastati se sa svim važnim akterima te zastupnicima zemalja EU. Važeće je geslo „čim prije, tim bolje“ jer kad prijedlog dođe do trijaloga, već je prekasno. Bolje je utjecati na razini Komisije te aktivirati sektor gospodarstva, koji će objasniti zašto su važna određena rješenja. Važno je također imati saveznike te biti konstruktivan“, istaknuo je Ibelli.            

„Za tvari u sektoru kemijske industrije potreban je komitološki proces te komitološka odluka. Regulatorni postupak s kontrolom je zastario iako se još uvijek koristi i bit će u upotrebi još pet godina. Postupak ispitivanja koristi se u 80 posto predmeta, a postupak za delegirane akte i ovlasti koristi se u sedam posto predmeta, a taj će se postupak koristiti više u budućnosti“, objasnila je Timmermans dodajući kako je rok za prigovore dva mjeseca, uz još dva dodatna mjeseca.

„Postoje tehnički i politizirani predmeti. Klasifikacija tvari je tehnički predmet, dok su GMO, zaštita usjeva, endokrini disrupteri politizirani predmeti. Na primjeru procesa klasifikacije formaldehida, kojega se u Europi proizvede 10 milijuna tona, Ibelli je istaknuo važnost tajminga jer ako se zakasni, neće se moći utjecati na postupak. Naglasio je važnost izgradnje saveza i saveznika te informiranja korisnika.