Predsjednik HGK Burilović potpisuje sporazum s Jonathanom Loeffler, direktorom tvrtke Steinbeis 2i
Izvor: HGK

Sporazum HGK i tvrtke Steinbeis 2i – prvi korak do Centra za transfer tehnologije Dunavskog područja


Objavljeno: 12. 12. 2017. , Ažurirano: 12. 12. 2017.


Održan panel Kako unaprijediti transfer tehnologije u RH

"Bez povezivanja znanstveno-istraživačkog sektora i gospodarstva neće biti kvalitetnih projekata i proizvoda koji će se komercijalizirati i ostvarivati višu dodanu vrijednost, a što znači i rast za Hrvatsku. Strateški je cilj osmisliti adekvatan, efikasan i funkcionalan sustav transfera tehnologije, što je i nužan uvjet za bolje i općenito povezivanje znanstveno-istraživačke zajednice i gospodarstva", istaknuo je potpredsjednik HGK za industriju i IT, energetiku i zaštitu okoliša Tomislav Radoš na panelu "Kako unaprijediti transfer tehnologije u RH" koji je u organizaciji Centra za industrijski razvoj HGK održan 12. prosinca u Zagrebu.

Predsjednik HGK Luka Burilović i Jonathan Loeffler, direktor Steinbeis 2i GmbH, na panelu su, kao prvi korak otvaranja Centra za transfer tehnologije Dunavskog područja (Danube transfer center - DTC) u Zagrebu potpisali sporazum. HGK ovom suradnjom i uspostavljanjem Centra za transfer tehnologije za Dunavsko područje želi kroz nove projekte i partnerstva ojačati ulogu malih i srednjih poduzeća u projektima istraživanja, razvoja i inovacija te povezati znanstveno-istraživački sektor i tvrtke s europskim partnerima.

Burilovic_Loeffler_800x533.JPG

Luka Burilović i Jonathan Loeffler na panelu; Izvor: HGK.

"HGK radi na internacionalizaciji poslovanja gospodarstva i putem Centra za industrijski razvoj CIRAZ razvija partnerstvo koje će pridonijeti unaprjeđivanju suradnje između znanosti i gospodarstva. Komora je ove godine nagradila nove, mlade i inovativne tvrtke koje mijenjaju smisao poduzetništva u Hrvatskoj. To je novi trend koji će dati zamah gospodarstvu", istaknuo je Burilović.

"Ovo je dobro razdoblje za Hrvatsku kako bi se potaknule promjene na području razvoja inovacija i transfera tehnologija, a također i početak dugoročnog procesa koji će trajati između 10 i 15 godina kada će se vidjeti rezultati promjena", istaknuo je Jonathan Loeffler, direktor Steinbeis 2i GmbH.

"Vjerujemo da smo na pravom putu u području transfera tehnologija, znanja i razvoja sustava", kazao je državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta Mario Antonić najavljujući uskoro osnivanje inovacijskog vijeća za industriju. "Također su važne i promjene u zakonskoj regulativi početkom sljedeće godine, kako bi se potaknulo da se 0,7% investicije u industriji u ovom području udvostruče. Također je važno i jačanje svijesti, razvijanje dualnog obrazovanja, poduzetništva te kreiranja novih ideja i inovacija", istaknuo je Antonić.

"Bliska suradnja znanosti i gospodarstva jedini je način stvaranja prosperitetne zemlje, a pri tome su od posebne važnosti potpore uredima za transfer tehnologija te stvaranje kompetitivnog i fleksibilnog sustava kako bi se unaprijedilo gospodarstvo", istaknuo je državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Tome Antičić.

Skupna2_800x450.JPG

Uzvanici i sudionici panela Kako unaprijediti transfer tehnologije u RH; Izvor: HGK.

"Transfer tehnologije je dinamičan, višefazan, međuzavisan i kompleksan proces. To je prijenos gospodarski primjenjivih tehnoloških rješenja, znanja i iskustava s jednog subjekta na drugi, a s ciljem komercijalizacije. U tom je procesu ključno da su svi dionici uključeni i otvoreni za suradnju", istaknuo je Mateo Ivanac, voditelj odjela inovacijske tvornice CIRAZ-a predstavljajući postojeće stanje transfera tehnologije u Hrvatskoj. "Ugovor o licenciranju, tehnička suradnja, zajedničko ulaganje te komercijalni sporazumi s tehničkom pomoći vrste su transfera tehnologija u RH, kazao je Ivanac naglasivši primjere dosadašnjih projekata transfera tehnologija u Hrvatskoj, kao što su CortexSTIM, TTAdria, projekt Farmakol, BIOCentar, Pacinno.

"U transfera tehnologija važno je jačanje svijesti uz pomoć ovakvih događanja i informiranja, a treba i analizirati i poznavati potrebe i želje poduzeća. Slijedi spajanje ponude i potražnje, a zatim faza implementacije konkretnog projekta. Važno je u svim područjima imati partnerske institucije", kazao je Loeffler dodajući kako se u njemačkoj pokrajini Baden-Wurttemberg 4,8% sredstava ponovo investira u istraživanje, a to su 80% sredstva privatnih tvrtki.

Steinbeis 2i GmbH podružnica je tvrtke Steinbeis-Europa-Zentrum (SEZ), dijela Steinbeis Innovation GmbH. Surađuju s više od tisuću poduzeća stvarajući mrežu partnera u više od 60 zemalja Europe i svijeta. Ostvaruju 157 milijuna eura prihoda godišnje, a u mreži sudjeluje 700 profesora te 5000 malih poduzetnika koji nisu pravne osobe već profitni centri Povezuju industriju i istraživanje u svim tehnološkim sektorima, a njihov je glavni fokus na pružanje savjeta i podrške u sudjelovanju u europskim programima istraživanja i prijenosa tehnologije, naveo je Loeffler.

Bernhard Koch sa Sveučilišta prirodnih resursa i znanosti o životu (BOKU) u Beču istaknuo je 700 projekata od kojih je 100 EU projekata i 110 projekata izvrsnosti, a od 2004. godine iz sveučilišta je proizašlo i 100 patenata. Daniela Chiran iz Dunavske transferne mreže (DTN) predstavila je model Dunavskog centra koji obuhvaća 14 zemalja, a namjera im je pomoći u transferu tehnologija na regionalnoj, a zatim i na europskoj razini. Ivan Ambroš, direktor Centra kompetencija za istraživanje i razvoj istaknuo je Centar za transfer tehnologije Dunavskog područja u Vukovarsko-srijemskoj županiji s ciljem pokretanja održivog gospodarskog rasta temeljenog na pametnoj i održivoj uporabi raspoloživih resursa u županiji.