Projekt Tematskog parka Starog grada Drežnika privući će nove turiste u Karlovačku županiju

Objavljeno: 24. 02. 2017. , Ažurirano: 27. 02. 2017.

Prezentacija projekta Tematski park Stari grad Drežnik kojeg provodi Općina Rakovica i njegova priprema za apliciranje na natječaj iz Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014. – 2020., za Mjeru 7: Temeljne usluge i obnova sela u ruralnim područjima, održana je 24. veljače u Županijskoj komori Karlovac.

"Projekt je zapravo spoj obnove vrijedne kulturne baštine i njenog stavljanja u funkciju turističkog i ukupnog razvoja lokalne zajednice. Obnova Starog grada Drežnika započela je još 2004. godine, a budući da su sada riješene sve barijere oko rješavanja vlasničkih pitanja i dobivanja dozvola, projekt zadovoljava i uvjete natječaja određenih za podmjeru 7.4. / tip operacije 7.4.1.: Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu", rekao je Dušan Predović, konzultant iz Pro savjetovanja d.o.o. Projekt vrijedan oko 7,5 milijuna kuna predviđa, uz građevinsku obnovu pod nadzorom konzervatora, uređenje tematskog parka unutar Starog grada Drežnika koji će sadržavati kulturno-turističke sadržaje kao što su suvenirnica, ugostiteljski objekti, izložbeni prostori, amfiteatar, vidikovac i ostalo.

Sonja Jakšić iz Ministarstva kulture – Konzervatorskog odjela u Karlovcu dala je pregled obavljenih konzervatorskih radova na obnovi Starog grada Drežnika. Ujedno je predstavila trodimenzionalni prikaz budućeg projekta koji je izradio Arhitektonski studio 25,4 mm d.o.o. iz Šibenika.

Ostvarenje ovog projekta sasvim sigurno može doprinijeti podizanju atraktivnosti ne samo Općine Rakovica kao vrata Plitvičkih jezera, već čitave Karlovačke županije, a k tomu ne treba zanemariti ni činjenicu da njegova provedba znači i angažman niza popratnih djelatnosti, od građevinarstva, transporta, ugostiteljstva i drugih uslužnih djelatnosti, kazao je Franjo Franjković, načelnik Općine Rakovica.

Ujedno je zahvalio Županijskoj komori Karlovac što je prepoznala potencijale i mogućnosti koje otvara ovaj projekt te sudjelovala u organizaciji ove prezentacije.