Luka Burilović - Predsjednik HGK, (desno) Mladen Karlić - Gradonačelnik Vinkovaca, (lijevo) Petar Šimić posebni savjetnik ministra poduzetništva i obrta, (skroz lijevo) Vinka Ivanković - Predsjednica HGK ŽK Vukovar
Izvor: Alba marketing j.d.o.o.
Autor: Davor Čulić

Predsjednik HGK otvorio 14. Vinkovački sajam gospodarstva i poduzetništva

Objavljeno: 20. 09. 2016. , Ažurirano: 21. 10. 2016.

Dana  09.09.2016. godine u 11.30 sati, u nazočnosti veliko broja gospodarstvenika i osoba iz javnog života, Predsjednik HGK, gospodin Luka Burilović, kao osobni izalsnik predsjednice Republike Hrvatske, gospođe Kolinde Grabar Kitarović, svečano je otvorio 14. Vinkovački sajam gospodartsva i poduzetništva.

Tijekom svečanosti otovrenja okupljenima su se obratili gospodin Vedran Čuljak, pročelnik za gospodarstvo grada Vinkovaca, g. Mladen Karlić, gradonačelnik grada Vinkovaca i predsjednik organizacijskog odbora Vinkovačkog sajma gospodarstva i obrtništva, te g. Božo Galić, Župan Vukovarsko-srijemski. Svi govornici zahvali su izlagačima na njihovom sudjelovanju na sajmu, te istaknuli potrebu za značajnijom potporom Slavoniji s razine središnje vlasti. Govornici su istaknuli značaj sajma za promociju domaćih proizvoda, te općenito za razvoj gospodarskih odnosa na istoku naše domovine.

Gospodin Burilović je pozdravio sve nazočne u ime Predsjednice RH, gospođe Koline Grabar Kitarović i istknuo njenu ulogu kao ambasadorice hrvatskog gospodarstva koja u okviru  većine  svojih posjeta, u suradnji sa HGK, vodi i gospodarske delegacije i tako potiče internacionalizaciju poslovanja hrvatskog gospodarstva. U svečanom govoru predsjednik HGK, gospodin Luka Burilović istaknuo je kako je hrvatsko gospodarstvo ugledalo svjetlo na kraju tunela, a što je prije svega rezultat rada gospodarstva i njihove ustrajnosti, ali je i pohvalio poteze Ministra financija, kojim se krenulo u značajno smanjenje javnog duga i stvaranje pretpostavki za gospodarski rast. Ponovno je istaknuo velik pad koje je gospodarsvo RH pretrpjelo u zadnjim godinama.  Za ilustraciju RH je 2007. godine bila na 62% prosjeka EU, te je 6 zemalja bilo iza RH, dok smo 2015. godine pali na 58% prosjeka EU i samo je Rumunjska u lošijem položaju od nas.

Unatoč teškoj gospodarskoj situacija Vukovarsko-srijemska županija ima značajne razvojne potencijale, od geostrateškog položaja, preko značajnih i kvalitetnih poljoprivrednih površina, šuma i voda, pa do kvalitetnih ljudi koji mogu i znaju. Ohrabrujući su i podaci kako je u Vukovarsko -srijemskoj županiji 2015. godine registrirano 10% više tvrtki nego godinu dana prije, a u isto vrijeme 70% manje tvrtki je ugašeno nego godinu ranije. Svjesni smo kako dnevno odlazi 200 ljudi iz Slavonije u potrazi za boljom budućnosti. Ti ljudi trebaju svoje napore, znanja i vještine ugraditi u idenitiet našeg područja, a vjerujemo kako ćemo u budućnosti ostvariti i pretpostvke da se to i dogodi. Predsjednik HGK je iskanuo kako mu je drago da je sajmu, kao i akciji Kupujmo Hrvatsko cilj promovirati kvalitetne hrvatske proizvode i potaknuti kupce na njihovu kupnju. "Domoljublje najviše iskazujemo upravo izborom hrvatskih proizvoda prilikom kupnje, te  pozivam sve da podrže ovu inicijativu".
14. Vinkovački sajam gospodarstva i poduzetništva
Svečanom otvorenju nazočili su minstar financija RH Zdravko Marić, pomoćnica ministra poduzetništva i obrta Ana Mandac, posebni savjetnik ministra poduzetništva i obrta Petar Šimić, saborski zastupnici Tomislav Čulajk i Davor Miličević, te gosti iz Bosne i Hercegovine: savjetnik ministra  ministar razvoja i poduzetništva Tuzlanskog kantona Nermin Hodžić i predsjednik obrtničke komore Tuzlanskog kantona Željko Babić.

Na ovogodišnjem sajmu sudjeluje ukupno 40 izlagača na preko 700 kvadratnih metara izložbenog prostora, a sajam će trajati do nedjelje, 11.09.2016. godine. U okviru sajam biti će organizirane brojne radionice i paneli.