Izvor: HGK

Uređenjem pravne regulative do konkurentnosti ronilačkog turizma


Objavljeno: 06. 12. 2016. , Ažurirano: 14. 12. 2016.


„Potrebno je ukloniti obvezu nametnutu Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o poslovima upravljanja i rukovanja energetskim postrojenjima i uređajima iz 2015. Ona, naime, nameće svima, čak i sezonskim djelatnicima u ronilačkim centrima, stručno osposobljavanje i polaganje ispita za rukovatelje posudama pod stlačenim plinovima, premda takva ili slična obveza ne postoji ni u jednoj drugoj europskoj zemlji, time ozbiljno ugrožavajući konkurentnost ronilačkog turizma u Hrvatskoj“, kazao je predsjednik Zajednice ronjenja u gospodarstvu pri HGK Vedran Dorušić na plenarnoj sjednici Zajednice ronjenja u gospodarstvu pri HGK održanoj 13. prosinca u HGK.

Također, dodao je kako je potrebno objediniti propise koji reguliraju ronjenje, izdvojiti ronilački turizam kao zaseban oblik turizma kroz novi Zakon o pružanju usluga u turizmu, te donijeti dugo najavljivan Pravilnik o sigurnosti ronjenja.

Ronilačke lokacije i prezentaciju projekta potapanja broda Vis predstavio je Ferdinand Hitrec, vlasnik ronilačkog centra Marko Polo. Scuttling je naziv namjernog potapanja brodova koji onda služe kao ronilačka atrakcija. Prvi brod koji je potopljen na takav način u Hrvatskoj je Vis, admiralski brod JRM u vlasništvu Arsena Brajkovića. „Bilo je potrebno ishodit brojne dozvole kako bi se to potapanje izvelo i to u području gdje nisu plovni putovi, napomenuo je Hitrec dodavši kako su Amerikanci namjerno potopili 380 brodova kod Floride te tisuću ronilaca dnevno posjeti nosač aviona koji je potopljen 2006. godine. Malta je potopila osam brodova, koja im donosi 25 posto turističkih prihoda. Kina potapa tenkove, a u tržišnu borbu uključili su se i Turska, Crna Gora, Tajland, a Egipat je prije nekoliko godina zarađivao od ronjenja do olupina više od posjeta piramidama, kazao je Hitrec. Prisutni predstavnici ronilački centra ističu kako u Hrvatskoj postoje niz lokacija koja su prema zastarjelim Pravilnicima koji datiraju iz 1961. bezrazložno ostali zaštićene zone, a isti bi mogli biti nove turističke atrakcije.

Na sjednici je imenovana nova poslovna tajnica Zajednice Saša Zrnić, koja će članove Zajednice na sljedećoj sjednici upoznati sa izvješćem o radu Zajednice od njenog osnivanja 2006. godine. Članovi Zajednice tražit će podršku pravne službe HGK za određena pitanja, a ističu kako žele ići na specijalizirane sajmove o ronjenju, a osobito im je zanimljivo englesko i skandinavsko tržište. Također, u sljedećoj godini žele i edukacije za menadžment te nove načine promocije kroz strane medije.