Osnovana Strukovna grupacija trgovine hranom i pićima pri ŽK Split

Objavljeno: 19. 09. 2017. , Ažurirano: 29. 09. 2017.

Strukovna grupacija trgovine hranom i pićima, kao oblik strukovnog povezivanja koji članicama iste djelatnosti omogućuje lakše rješavanje zajedničkih problema, promicanje zajedničkih interesa te unapređenje poslovanja, osnovana je 27. rujna pri Županijskoj komori Split.

Za predsjednika Grupacije u dvogodišnjem mandatu izabran je Nedjeljko Zec iz tvrtke Skalica d. o. o., a za zamjenika predsjednika Dario Mamić iz tvrtke Tommy d. o. o. Dogovoreno je rotiranje, odnosno njihova zamjena na funkcijama predsjednika i zamjenika predsjednika nakon jedne godine mandata.

Na osnivačkoj sjednici predstavljene su aktivnosti i usluge HGK te financijski rezultati poslovanja poduzetnika Splitsko-dalmatinske županije u 2016. godini, s naglaskom na djelatnost trgovine, trgovine na veliko hranom i pićima te trgovine na malo hranom, pićima i duhanskim proizvodima u nespecijaliziranim i specijaliziranim prodavaonicama. Također je istaknuta mogućnost i važnost suradnje novoosnovane grupacije pri ŽK Split s matičnim Udruženjem trgovine pri HGK, koje djeluje na državnoj razini, radi lakšeg postizanja zajedničkih ciljeva.

Trgovina ima značajno mjesto u gospodarstvu županije – djelatnost je to koja ima najveće udjele u ukupnom prihodu (63,2 %), neto dobiti (22,6 %), broju poduzetnika (21,1 %) i broju zaposlenih (23,5 %). Navedeni pokazatelji najbolje govore u prilog okupljanja ovog značajnog segmenta županijskoga gospodarstva pod okriljem splitske Komore.

Pozivu za sudjelovanje u radu Grupacije odazvali su se predstavnici trgovačkih društava, članica HGK, iz kategorije malih, srednjih i velikih društava, a upravo je takav i sastav izabranog predsjedništva, kako bi u jednakoj mjeri bili zastupljeni interesi svih.