Malaysia Technology EXPO: Hrvatski inovatori u Maleziji osvojili deset nagrada

Objavljeno: 18. 02. 2016. , Ažurirano: 25. 08. 2016.

Hrvatska gospodarska komora, Sektor za industriju i IT – Odjel za poduzetništvo i inovacije organizirala je 9. Inovacijsku misiju, koja se održala u sklopu najveće izložbe inovacija jugoistočne Azije, 15. MTE – Malaysia Technology EXPO

Najveća izložba inovacija jugoistočne Azije, 15. MTE – Malaysia Technology EXPO koja se održala od 18. do 20. veljače u Kuala Lumpuru, ove je godine okupila petsotinjak inovacija iz Malezije i brojnih država jugoistočne Azije i Europe, a hrvatski inovacije odlikovane su i jednom Best Award - novčanom nagradom te trima zlatnima, trima srebrnima i trima brončanim medaljama, ukupno deset odličja.

Mirjana Brlečić iz tvrtke Priroda liječi osvojila je dvije najprestižnije nagrade za inovaciju - NiKEL zaštita od štetnih učinaka UV-zraka, a riječ je o Best Award - novčanoj nagradi i zlatnoj medalji.

Zlatnu medalju osvojili su i Almir Karabegović iz tvrtke Adleja za inovaciju Kontracepcijska spirala za pse i Roman Krunić iz tvrtke ROTO Kruna za inovaciju Roto rašpa za skidanje kore s drveta i vrlo grubu obradu. Tomislav Juratovac iz tvrtke PRO-Hepro  dobitnik je srebrne medalje za inovaciju Helloquent kao i Tomislav Bronzin iz tvrtke Citus za inovaciju C@N PersonRecog - Gender & Age Group Recognition Software te Slobodan Rajić iz tvrtke Telecor Zagreb za inovaciju Antiteroristička brava za šahtove. Brončanu medalju osvojio je Tomislav Marjanović iz tvrtke Foscrot za inovaciju Grynco – Save the Planet, Marin Kovačić iz Zagreba za inovaciju Alva - Automated Laboratory Vial Washing Assistant i dr. Rade Nekić iz Biograda na moru za inovaciju Naplatak sa sigurnosnim prstenom za kotače vozila.

U sklopu sajma Hrvatska gospodarska komora organizirala je 9. Inovacijsku misiju pa su tako održani izravni B2B sastanci hrvatskih inovatora i azijskih poduzetnika. "Posebno bih istaknuo B2B razgovore tvrtke CITUS s malezijskom IT tvrtkom CASE specijaliziranom za izradu softvera, tvrtke Telecor Zagreb s tvrtkom SQL Associates koja je specijalizirana za komercijalizaciju novih tehnologija, tvrtke Adleja s malezijskom tvrtkom Asean EU Advisory Network i tvrtke Roto-Kruna s tvrtkom Business Media International", rekao je voditelj Inovacijske misije i voditelj Odjela za poduzetništvo i inovacije HGK Ivan Božac. Također, objasnio je, iskazani su poslovni interesi i za ostale inovacije hrvatskih inovatora, i dodao kako HGK sinergijskim aktivnostima sustavno ulaže napore i potiče rad hrvatskih inovatora s ciljem komercijalizacije inovacija i izvoza hrvatskih proizvoda.

"Posebno me veseli činjenica da je izrazita pažnja na sajmu posvećena suradnji poslovne i znanstvene zajednice i moram naglasiti kako sam iznimno zadovoljan velikim brojem konkretnih poslovnih upita i brojem posjetitelja sajma", rekao je dobitnik zlatne medalje dr. vet. med. Almir Karabegović. I Roman Krunić iz tvrtke Roto Kruna zadovoljan je nastupom na sajmu jer je, objašnjava, novi proizvod za obradu tvrdih materijala brenda Roto rašpa pobudio veliki interes posjetitelja i potencijalnih poslovnih partnera koji su iskazali želju za uvozom proizvoda na malezijsko tržište.

Izložbeni prostor hrvatske delegacije posjetio je i malezijski ministar znanosti, tehnologija i inovacija - YB Datuk Seri Panglima Madius Tangau, a najviše ga je zainteresirala inovacija tvrtke ROTO Kruna. Hrvatski nastup na MTE 2015 organizirali su Hrvatski savez inovatora, Savez inovatora Zagreba te Hrvatska gospodarska komora uz financijsku potporu i potporu Grada Zagreba.