Zlatan Frӧhlich i Günter Jertz (s desna na lijevo)
Izvor: HGK

Posjet delegacije grada Mainza

Objavljeno: 25. 10. 2017. , Ažurirano: 25. 10. 2017.

U organizaciji HGK – Komore Zagreb, u suradnji s Gradskim poglavarstvom Grada Zagreba, 24. listopada održana je poslovna konferencija o gospodarskoj suradnji Zagreba i Mainza, u okviru posjeta izaslanstva Grada Mainza Zagrebu, a u povodu 50. obljetnice prijateljstva i suradnje tih dvaju gradova. U radu konferencije sudjelovali su gradonačelnik Mainza Michael Ebling, Günter Jertz, generalni direktor Industrijske i gospodarske komore Rheinhessen, Richard Patzke, počasni konzulom RH u SR Njemačkoj, a primio ih je predsjednik Komore Zagreb Zlatan Fröhlich, zajedno sa zamjenicom gradonačelnika grada Zagreba Oliverom Majić, pročelnikom Gradskog ureda za i energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj Marijanom Marasom te njihovim suradnicima.

Izaslanstvo Mainza pozdravila je zamjenica gradonačelnika grada Zagreba Olivera Majić naglasivši važnost Zagreba za gospodarstvo Hrvatske uzevši u obzir da zagrebački poduzetnici ostvaruju gotovo polovinu ukupnih prihoda u RH. Također je istaknula rast produktivnosti rada, ekonomičnosti ukupnog poslovanja, rentabilnosti prometa, rentabilnosti ukupne imovine i rentabilnosti vlastitog kapitala u Zagrebu. Zlatan Fröhlich je gostima iz njemačke predstavio glavne pokazatelje hrvatskoga gospodarstva te pokazatelje gospodarske suradnje sa SR Njemačkom. Pritom je naglasio da iako svi pokazatelji upućuju na porast suradnje, postoje velike mogućnosti za daljnji rast osobito u pogledu privlačenja njemačkih investicija. Marijan Maras je sudionicima konferencije rekao da je Grad Zagreb, kao jedan od prvih europskih glavnih gradova, prihvatio Sporazum gradonačelnika i izrazio potporu velikoj inicijativi povezivanja gradonačelnika energetski osviještenih europskih gradova u trajnu mrežu radi razmjene iskustava u primjeni djelotvornih mjera za poboljšanje energetske učinkovitosti urbanih sredina. Projektom sustavnoga gospodarenja energijom, Grad Zagreb je u cijelosti pokrenuo proces ušteda energije, kontinuiranoga praćenja energetske potrošnje, primjenu mjera energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije i ekološki prihvatljivih goriva na sve objekte u vlasništvu ili korištenju Grada Zagreba.

Skupu se obratio i Günter Jertz istaknuvši dugogodišnju uspješnu suradnju Industrijske i gospodarske komore Rheinhessen i Komore Zagreb u organizaciji poslovnih susreta hrvatskih i njemačkih poduzetnika, organizaciji sudjelovanja na sajmovima te edukaciji gospodarstvenika. Naveo je da postoje mogućnosti za proširenje suradnje, osobito poduzeća u IT sektoru i startupova te predložio organizaciju poslovnih susreta gospodarstvenika sljedeće godine u Mainzu. U sklopu konferencije potpisan je i Ugovor o suradnji dviju komora koji su uime tih institucija potpisali Zlatan Frӧhlich i Günter Jertz.

Posjetom delegacije grada Mainza obilježava se 50. obljetnica uspostavljanja prijateljskih odnosa dvaju gradova, koji imaju razvijene gospodarske, kulturne i sportske odnose. Kod toga je bila posebno zapažena podrška i pomoć koju je grad Mainz pružio građanima Zagreba tijekom Domovinskog rata, čime je potvrđeno dugogodišnje iskreno prijateljstvo tih dvaju gradova i njihovih građana.